YABANCILARDA TÜRK ŞİRKET AŞKI

Yabancıların Türk şirketlerini devralmak için 2016’da yaptığı yatırım, bir önceki yıla kıyasla üçe katlanarak 18,9 milyar lira oldu. Hollandalı yatırımcılar devralmada ilk sıraya yerleşti. 2016’da en yüksek işlem değeri 8.2 milyar lirayla parasal aracı kuruluşlarında gerçekleşirken bunu 5,8 milyar lirayla elektrik enerjisi faaliyetleri takip etti. Yabancı yatırım şirketlerinin Türkiye’deki özelleştirmelere ve Türk menşeli şirketlere olan talebi giderek artıyor. Yabancıların Türk şirketlerini devralmak için 2016’da yaptığı yatırım tutarı bir önceki yıla kıyasla üçe katlanarak 18,9 milyar liraya ulaştı. Rekabet Kurumu verilerinden derlenen bilgilere göre, geçen yıl kurum tarafından özelleştirme ve kapsam dışı uygulamalarla birlikte toplam 209 birleşme ve devralma işlemi incelendi. Bu işlemlerden 34’ü tarafların tümü Türk yasalarına kurulmuş şirketler için yapıldı. 107 işlem yabancı ülke yasalarına göre iş başı yapmış şirketler için gerçekleştirilirken, Türk ve yabancı şirketlerin bir arada olduğu kuruluşlara yönelik 50 işlem tesis edildi.

7.3 MİLYAR LİRALIK BİRLEŞME VE DEVRALMA

2016’da tüm işlemler içinde özelleştirmeler hariç Türk kökenli şirketlere yönelik işlem bedeli 29,3 milyar lira oldu. Yabancı yatırımcılar, aynı dönemde 47 ayrı işlemde Türk şirketlerine yatırım gerçekleştirdi. Türk şirketlerinin devralınması işlemlerindeki yatırım tutarı 18,9 milyar liraya ulaştı. Söz konusu yatırım tutarı 2015’te 6,3 milyar lira seviyesindeydi. Türk şirketlerinin gerçekleştirdikleri birleşme ve devralmaların toplam işlem değeri ise 7 milyar 393 milyon lirayı buldu. Tüm tarafları sadece yabancı kökenli kişiler ve şirketler olan birleşme ve devralmaların toplam işlem değeri 11,6 milyar liraya yükselirken, tarafları Türk ve yabancı olan şirketler için işlem değeri 10,2 milyar liraya yaklaştı.

HOLLANDA İLK SIRADA

Yabancılar tarafından Türk şirketlerinin devralınmasında 9 işlemle Hollandalı yatırımcılar ilk sırada yer aldı; bunu, 6 işlemle Alman, 4 işlemle Japon ve İngiliz yatırımcılar takip etti. Geçen yıl ABD’li, Fransız, İsviçreli ve Koreliler Türk şirketlerine yönelik 3’er yatırım işlemi gerçekleştirdi. 2016’da en yüksek işlem değeri 8,2 milyar lirayla parasal aracı kuruluşların faaliyetlerinde gerçekleşirken, bu alandaki işlem değeri özelleştirmeler hariç toplam değerin yüzde 28’ini oluşturdu. Bunu 5,8 milyar lirayla elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı işlemleri takip etti. Söz konusu değerler metal işleme makineleri ve takım tezgahları imalatında 2,7 milyar lirayı, sinema filmi, video ve televizyon programı faaliyetlerinde 2 milyar lirayı, tarımsal hammadde ve canlı hayvanların toptan ticaretinde 1,6 milyar lirayı buldu.

ÖZELLEŞTİRME EN FAZLA ELEKTRİKTE

O Gecen yıl Türkiye piyasalarında yapılan özelleştirmelerin en cok elektrik eneıjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı faaliyetinde gerçekleştiği görüldü. Bu kapsamda TP Petrol Dağıtım AS’nin hisse satış sözlesmesi imzalama çalışmaları sürerken, Şanlıurfa HidroelektrikSantrali (HES) ileAdıgüzel ve Kemer HES ihalelerinde de devir süreci devam ediyor. Doğankent Kürtün ve Torul HES ihalesi onay sürecinde bulunurken, Tortum HES ile Almus ve Köklüce HES ihalelerinde de Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) onay süreci isliyor.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password