DÜNYANIN ENERJİSİ TÜRKİYE’DEN GEÇECEK.

Türk Akımı’nda inşaat BU YAZ BAŞLIYOR

RUS enerji şirketi Gazprom’dan yapılan açıklamada, Türk Akımı projesinin deniz kısmı boru hattı inşasına 2017’nin yaz döneminde başlanacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca, takvim doğrultusunda proje inşaatının 2019 sonuna kadar tamamlanmasının öngörüldüğü kaydedildi.

DÜNYANIN ENERJİSİ Türkiye’den geçecek ABD Enerji Bakanı, Türkiye’yi önemli bir enerji merkezi olarak nitelendirirken, IEA icra Direktörü Birol, rezervlerin %70’inin Türkiye’nin etrafında olduğunu belirtti. ‘Güneş’ gibi parlayacak BİROL, doğalgaz piyasalarında sıvılaştırılmış doğalgazın (LNG) payının giderek arttığını belirterek, “Kaya gazındaki sessiz devrim artık LNG devrimiyle devam edecek” dedi. Gelecek dönemde ‘Hindistan ve güneş1 ile ‘Çin ve rüzgar’ ifadelerinin sıklıkla bir arada görüleceğini dile getiren Birol, Türkiye’nin de güneşte büyük bir potansiyeli olduğunu kaydetti. Kanal İstanbul’da finansman çalışması ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da zirveye katıldı. Arslan burada yaptığı konuşmada, “Yakın gelecekte ülkemizin en büyük projelerinden olacak Kanal İstanbul Projesi’nde de finans modelini çalışıyo- _ * ruz” dedi. Arslan, özel sektör-kamu işbirliğiyle çok başarılı projelere imza attıklarını ifade etti. 10 milyar $’lık köprü bedava olmaz BAKAN Arslan, köprüler ve geçiş fiyatlarına ilişkin, “Kimse gelip 8-10 milyar dolar para yatırıp bunu size bedava bırakmaz. Elbette ki bir ücret toplayacak, aradaki farkı biz vereceğiz ama işletme dönemi sonunda da bütün bu projeler bizim olacak” dedi. ATLANTIK Konseyi İstanbul Zirvesi 2017, dünya ener, ji devlerini buluşturdu. Etkinliğin ilk gününde konuşan ABD Eneıji Bakanı Rick Perry, Türkiye’nin önemli bir eneıji transfer ülkesi olduğuna dikkat çekti. Perry, ‘ABD, Türkiye ile birçok alanda işbirliği yapmaktan gurur duyuyor. İyi ticaret ortağıyız, NATO müttefikiyiz ve dostuz. Önümüzdeki yıllarda eminim ki eneıji sektöründe ilişkilerimizi daha da geliştirebiliriz” dedi.

GÜVENLİK VURGUSU

Aynı zamanda yenilenebilirler ABD’nin eneıji karmasında artan bir rol oynamaya devam edecek. Ülkelerin eneıji kaynaklarını, tam kapasite yani yüksek verimlilik, düşük emisyon olarak geliştirmesi gerekiyor.” Gelecek yılların yeniden sağlam ve verimli ekonomiye geçiş ve çevresel sürdürülebilirlik açısından bir fırsat olacağını belirten Rick Perry, “Biz Türkiye’yi bölge için önemli bir eneıji ticaret merkezi olarak görmeye devam edeceğiz. Yakın çalışmaya devam edeceğiz çünkü müreffeh bir gelecek için ortak hedeflerimiz var” diye konuştu. %70’İ ETRAFIMIZDA Uluslararası Eneıji Ajansı İcra (IEA) Direktörü Fatih Birol da, Türkiye’nin petrol, doğalgaz, elektrik ticaretinde kritik bir coğrafyada olduğunu ifade etti. Birol, “Dünyanın doğalgaz ve petrol rezervlerinin yüzde 70’i Türkiye’nin etrafında. Türkiye, Hazarda doğalgaz kaynaklarına, batıda ciddi eneıji tüketicisine, doğuda ise gelişmekte olan eneıji dünyasına kavşak konumunda” dedi.

AVRUPA’YA TÜRKİYE MODELİ

ABD merkezli Tellurian Inc. şirketinin Başkan Yardımcısı da, “Türkiye de kaynaklarını çeşitlendirme ihtiyacıyla karşı karşıya ama LNG’yi bu çeşitlendirmede bir araç olarak kullanmaya başladı. Avrupa’da bazı ülkelerin de Türkiye modelinden yararlanacağım düşünüyorum” ifadesini kullandı.

İSRAİL İLE ANLAŞMA BİRKAÇ AYA TAMAM

İSRAİL Enerji, Altyapı ve Su Kaynakları Bakanlığı Genel Direktörü Shaul Meridor da, Türkiye ile İsrail arasında enerji anlaşmasının birkaç ay içinde imzalanabileceğini söyledi. Anlaşmanın iki tarafın çıkarına olacağını belirten Meridor, bu anlaşmanın İsrail ile Güney Kıbrıs arasındaki anlaşmaya bir alternatif olmayacağını ifade etti. Meridor,Türkiye’ye boru hattının ülkesi için uygun bir ihracat alanı olduğunu belirterek, “İki veya üç senede İsrail gazıTürkiye’de olabilir. BuTürkiye’ye olduğu gibi yakın ülkelere de yardımcı olabilir” ifadesini kullandı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password