YATIRIMA MİLLİ ENERJİ DOPİNGİ

Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ‘Milli Enerji ve Maden Politikasının yerli ve yabancı yatırımcılara öngürü ve güvence sağladığını ifade eden Deloitte Türkiye’den Elif Düşmez Tek, “Yabancıların ilgisi büyük” diye konuştu.

DELOİTTE

Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstrisi Lideri Elif Düşmez Tek, “Milli Enerji ve Maden Stratejisinin yatırımcılar açısından önemli bir güvence sağladığını belirterek, ‘Yerli ve yenilenebilir enerji üretimi alanındaki yatırım fırsatları, global ölçekte yatırım alanlarının oldukça daraldığı günümüzde yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bunu güneşte Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesinde net bir şekilde gözlemledik, rüzgar YEKA ihalesinde de yerli ve yabancı çok sayıda yatırımcıyı görmeyi bekliyoruz” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Milli Enerji ve Maden Stratejisinin arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasa olmak üzere üç ana bileşene sahip olduğunu anımsatan Tek, bu bileşenlerden birisi olan arz güvenliğinin Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) ve Türk Akım gibi uluslararası doğalgaz boru hatlarının yanı sıra FSRU tesisleri ve doğalgaz tüketiminin yüzde 20’sinin depolanmasıyla güçlendirilmesinin hedeflendiğini anlattı.

ENERJİDE BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Tek, “Bu doğrultuda, 2016’nın aralık ayında Sultanhanı Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi (Tuz Gölü) devreye alındı, önümüzdeki dönemde ise mevcut iki depolama tesisinin de kapasitelerinin yükseltilmesi ve özel sektör girişimleriyle birlikte depo kapasitesinin daha da artması bekleniyor. Elektrik sektöründe ise yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı üretim öne çıkıyor. Yerli kömüre dayalı 5 bin megavat ve üzeri, rüzgar ve güneşe dayalı toplamda 10’ar bin megavat güçlerde elektrik santrallerinin orta-uzun vadede devreye girmesi planlanıyor” diye konuştu. YEKA’ya yabancı büyük ilgi gösterdi TEK, yenilenebilir enerji alanında mart ayında Karapınar YEKA ihalesinin yapıldığını ve rüzgar YEKA’sı için de 27 Temmuz’da tekliflerin alınacağını vurgulayan Tek, “Global ölçekte yatırım alanlarının oldukça daraldığı günümüzde yerli ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Bunu güneş YEKA ihalesinde net bir şekilde gözlemledik ve rüzgar YEKA ihalesinde de yerli ve yabancı çok sayıda yatırımcıyı görmeyi bekliyoruz” dedi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password