TÜRKİYE ENERJİNİN BAŞ AKTÖRÜ OLACAK

22. Dünya Petrol Kongresi’nde konuşan Enerji Bakanı Albayrak, “Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biri olacak dedi. 22. Dünya Petrol Kongresi istanbul’da başladı. Enerji Bakanı Albayrak, “Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biri” dedi.

W0RLD U PETROLEUM CONCRESS 22. Dünya Petrol Kongresi kapsamında düzenlenen Dewhurst ödül törenine Dünya Petrol Konseyi Başkanı Dr. Jozsef Laszlo Toth da katıldı. ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 22. Dünya Petrol Kongresi kapsamında düzenlenen Dewhurst ödül törenine katıldı. Albayrak, ‘Aramızda, bu endüstride çığır açmış ve tecrübeli bir profesyonel var. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u tebrik ediyorum. Burada 41.5 senelik bir çalışma hayatından bahsediyoruz” dedi. Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bu kongreyi sahiplendiği için teşekkür ederek, son yıllarda petrol ve gaz endüstrisine yapılan yatırımlar azalmasına rağmen önümüzdeki yıllarda bu endüstrinin öneminin süreceğini dile getirdi.

BARIŞ VE REFAH İÇİN

Albayrak, Türkiye’nin bölgesel projeler için önemli boyutta özel sektör yatırımlarını harekete geçirdiğini belirterek, şunları söyledi: ‘Eneıjinin barışı sağlayıcı ve refahı destekleyici rolünü vurgulamalıyız. Türkiye bölgesel enerji projeleri için bir oyun kurucu ve güvenilir bir ortak olarak en önemli bölgesel aktörlerden biridir. Barışa, refaha ve arz güvenliğine katkı sağladığı sürece yatırımları desteklemeye devam edeceğiz. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve TANAP bunun en önemli örneklerindendir. Türk Akımı da bu projelerden biri olarak düşünülebilir. Bu kongrede ‘Eneıji için anahtar ülke Türkiye’ sloganını motto olarak belirledik.” İkinci yüzer LNG ünitesi geliyor. TÜRKİYE’NİN ilk sıvılaştırılmış yüzer LNG ünitesini hayata geçirdiğini ifade eden Albayrak, “Yakında ikinci ünitemizi de faaliyete geçireceğiz. Doğalgaz depolama kapasitemizi de artırdık.Tuz Gölü depolama tesisi ile yaklaşık 3,1 milyar metreküp depolama kapasitesine ulaştık. Bunu da 2023 yılında 11 milyar metreküpe ulaştırmayı düşünüyoruz” dedi. Bakan Albayrak, Tillerson’a destekleri için teşekkür etti. Önceliğimiz Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aramak BAKAN Albayrak, şöyle devam etti: ‘Türkiye özellikle petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetlerini, yatırımlarını artırma hedefindedir. Şu anda Akdenizde sismik arama faaliyetleri gerçekleştirmek için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Aynı faaliyetleri Karadeniz’de de gerçekleştirmek istiyoruz. Akdeniz ve Karadeniz’de arama faaliyetlerimize odaklandık. Böylece, arz güvenliğine katkıda bulunacağız.” 15 Temmuz kahramanlarını TAKDİR EDİYORUM 22. Dünya Petrol Kongresi’nde “Dewhurst Ödülü”, konuk bakan Tillerson’a takdim edildi. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin, ‘Yaklaşık bir sene önce Türk halkı darbecilere karşı geldi ve kendi demokrasilerini korudu. 15Temmuz 2016’da hayatını kaybedenlerin onur ve cesaretlerini takdir ediyorum” dedi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password