TÜRKİYE’NİN ENERJİSİ TÜM DÜNYAYI SOLLADI

Türkiye’nin enerji alanında son dönemde yaptığı dev atılım rakamlara da yansıdı. Dünyada enerji yatırımları geçen yıl yüzde 12 oranında gerilerken Türkiye’de yüzde 35’in üzerinde arttı.

Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için büyük bir atağa kalkan Türkiye, bu alandaki yatırımlarıyla dünya ile farkı hızla kapatıyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) “2017 Dünya Enerji Yatırımı” raporuna göre, geçen yıl dünyada enerji yatırımları bir önceki yıla göre yüzde 12 düşerek yaklaşık 1.7 trilyon dolara geriledi. Türkiye’de ise enerji yatırımları tam gaz devam ediyor. Enerji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre geçen yıl Türkiye’de kurulu gücü 5899 MW’ye denk gelen toplam 239 enerji yatırımı yapıldı. Bu rakam 2015 yılında 4.288 MW seviyesinde gerçekleşmişti. Yani tüm dünyada enerji yatırımları azalırken Türkiye’de yüzde 37.5 oranında arttı. Enerji yatırımlarındaki artış bu sektöre kullandırılan kredilerde de görüldü. Bankaları enerji yatırımları için kullandırdığı krediler geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 35.5 yükselerek 140 milyar TL’ye dayandı.

15 YILLIK SESSİZ DEVRİM

Nisan ayı başında Türkiye’ye bir üst lige taşıyacak Milli Enerji ve Maden Politikası’nı açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, son 15 yıllık yolculuğu “sessiz devrim” olarak niteleyerek “Yaşayarak bir dönüşüm ortaya koyduk. Bu 15 yıllık sessiz devrimde Enerji Bakanlığı neler yaptı. Elektrikte kurulu kapasite 3 katına çıktı, elektrik üretimi 2 katından fazla bir noktaya geldi. Doğalgaz tüketimi neredeyse 3 katı arttı, doğalgaz konforunun ulaşmadığı Türkiye’de sadece 3 ilimiz kaldı. İnşallah, seneye bunu da bitiriyoruz. 81 vilayete doğalgaz altyapısını ulaştırıyoruz. Bu süreçte abone sayısını 4 katına çıkarmışız” diye konuşmuştu.

Denizler karış karış aranacak

İstanbul’da devam eden 22. Dünya Petrol Kongresi’nde önceki gün konuşan Bakan Albayrak, “Özel sektör yatırımlarının harekete geçirilmesi için milli enerji ve maden politikamızı hayata geçirdik. Bu çerçevede, denizlerimizde arama ve üretim faaliyetlerine odaklandık” demişti.

75 milyar dolarlık yatırım

2002’den bu yana enerji alanına yapılan yatırımlar 75 milyar doların üzerine çıktı. Türkiye’nin elektrik üretiminde kurulu gücü 30 bin megavattan bugün 80 bin megavata dayandı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password