YATIRIM RÜZGARI

NEFESLER TUTULDU

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “Türkiye’yi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü haline getireceğiz” diyerek açıkladığı, YEKA (yenilenebilir enerji kaynak alanları) stratejisinin projesi için teklifler yarın almıyor. Dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticileri 1000 megavatlık (MW) rüzgar tesisi yarışması için teklif verecek.

YÜZDE 65 YERLİLİK

İhaleyi kazanan firma, yüzde 65 yerlilik oranında rüzgar türbini üretecek yatırımını yapacak. 2016 sonu itibarıyla 6 bin 106 MW’lık rüzgar kurulu gücüne ulaşan rüzgar enerjisinde 2023 hedefi 20 bin MW olarak belirlendi. Bakan Albayrak’ın, Milli Enerji ve Maden Stratejisi çerçevesinde açıkladığı YEKA stratejisi doğrudan teknoloji transferini amaçlıyor.

AR-GE KRİTİK ÖNEMDE

Yarışmayı kazanan firma, araştırma-geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri yapmayı da taahhüt etmiş olacak. Kanat, jenaratör tasarımı, malzeme teknolojileri, yazılım ve dişli kutusu alanlarında 10 yıl boyunca yüzde 80’i Türk mühendislerden oluşan personel ile Ar-Ge faaliyeti yürütülecek. Her yıl için bu faaliyetlere 5 milyon dolar ayrılacak.

KAZANANLAR NE YAPACAK?

Yarışmayı kazanan firma, 100 milyon dolar üzerinde yatırım ile fabrika kuracak. Fabrikada en az 2.3 MW gücünde olmak üzere 300 ila 450 adet yerli rüzgar türbini üretilecek. | Fabrikanın kurulum süresi sözleşme imzalama tarihinden itibaren 21 ay olacak. | Fabrikada üretilecek rüzgâr türbinlerinin yerlilik oranı asgari yüzde 65 olacak. |Bu oranın sağlanabilmesi için ihtiyaç duyulacak olan birçok aksam yurtiçi kaynaklardan tedarik edilecek veya yerli olarak imal edilmesi zorunluluğu bulunacak. | Fabrika, tek vardiyada 150 adet/yıl veya 400 MW/yıl türbin üretim kapasitesine sahip olacak. Kimler katılacak? İhaleye katılması muhtemel bazı isimler şöyle: Polat Enerji, General Electric, Fina Enerji, Kalyon, Siemens, Türkerler, Limak Enerji, Enerjisa, Vestas.

ÜRETİM USSU OLACAĞIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Bu proje, dünya çapında yatırımcılar için yakın gelecekte büyük potansiyel teşkil edecek. Diğer pazarlara ulaşım açısından büyük avantaj sağlayacak. Bu sayede hem güneş hem de rüzgar teknolojileri alanlarında üretim üssü haline geleceğiz” dedi.

1 MİLYON EVİN ENERJİSİ

Rüzgar YEKA’sı yarışmasını kazanacak firma, 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapmış olacak. Yerli Rüzgar Enerji Santralleri’nin (RES) işletmeye girmesiyle birlikte, her yıl asgari 3 milyar kilovat saat (kWh) elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1.1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanacak.

NERELERE YAPILACAK?

Bu kapsamda şu bölgeler belirlendi: Kayseri: Niğde-Sivas Edirne: Kırklareli-Tekirdağ Ankara: Çankırı-Kırıkkale Bilecik: Kütahya-Eskişehir. Yarışmayı kazanacak firma bu bölgelerden her birinde en az 50 MW’lık rüzgar gücü kurmak şartı ile toplamda 1000 MW’lık bir kurulu gücü hizmete alacak.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password