TRAKYA’YA TERMİK SANTRAL

Bakan Albayrak, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak adımlar atılacağını ifade ederek, Trakya’ya da termik santral düşündüklerini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, beraberindeki Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Nevzat Şatıroğlu ve partililerle birlikte Çanakkale’deki Çan Termik Santralı’nda incelemelerde bulundu. Silivri ve Çerkezköy’e termik santralın gündeme gelmesiyle ilgili soru üzerine Bakan Albayrak, “İstanbul’da bir termik santral olmayacak. Fakat Trakya’daki kömür rezervleri üst seviyede, burada planlıyoruz” dedi.

Her şey devletin kontrolünde

Çerkezköy’de olup olmayacağının henüz belli olmadığını belirten Albayrak “Vatandaşların endişeleri olmasın, şu an Çan Termik Santralındayız ve sizler de, bizler de buradayız. Herhangi bir zararının olmadığını tamamen burada görüyoruz. Her şey devletin kontrolünde” dedi.

Soba dumanı kadar zararı yok

EÜAŞ Genel Müdürü Şatıroğlu ise, mevcut sistemli termik santralin bir evin soba bacasından çıkan karbonmonoksit gazı kadar zararsız olduğunu vurgulayarak, “Bin 600 dönüm alan üzerine kurulu Çan Termik Santrali’nde 350’ye yakın istihdam sağlanıyor. Santral, Çevre Şehircilik Bakanlığı ekiplerinden gelen yetkililerce her ay denetlenip, emisyon raporları alıyor. Bu emisyon rakamları Bakanlığın istediği rakamın üzerinde olduğu mührü basıyorlar. Yıllık, 350 milyon TL sadece baca arıtma tesisi için harcanıyor ve bu meblağ ile yapılan sistem sadece 1 yıl kullanılıyor” dedi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password