ENERJİYE 10 MİLYAR DOLAR YATIRDIK.

Sabancı Holdingin konsolide satışları bu yılın 3’üncü çeyreğinde yüzde 25 artışla 10.5 milyar liraya yükseldiğini söyleyen Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, bugüne kadar enerjiye 10 milyar dolar yatırım yaptıklarını bildirdi.

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, Sabancı Grubu ve Türkiye ekonomisi için 2017’nin olumlu bir yıl olduğunu anımsatarak, “2017 yılının iyi yıllardan biri olduğunu söylemek gerek. Bu, ülke ekonomisinin daha kalıcı reformlara muhtaç olduğu fikrinden bizi uzaklaştırmamalı” dedi.

Göçmen, bugüne kadar enerjiye 10 milyar dolar yatırım yaptıklarını söyledi. Türkiye’nin daha sürdürülebilir tedbirlere ihtiyacının olduğunu anımsatan Göçmen, genç nüfusun işsizlik sorunun çözülmesi gerektiğini, teknolojik gelişmelerle birlikte Türkiye’nin istihdam politikasının daha da önemli hale geldiğini dile getirdi. Göçmen, yaşanan değişim sürecinin iyi yönetilmesi gerektiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Değişimi sadece teknoloji olarak alırsak, doğrudur ama yetersizdir. Dünyadaki son gelişmeler ekonomilerde birtakım gelişmelerin değişmesine sebep oluyor. Tüm değişim içinde bakıldığında en zor yönetilecek olan insan kaynağı modellerindeki değişim. Bu değişim en çok önemsememiz gerekenlerden biri. Bugüne kadar bizim insan kaynağı modelleri genel anlamda, cezbet, geliştir, tütündür ve senden emekli olsun şeklindeydi. Şimdiki gençler 2 yıl ya da ondan daha kısa bir sürede aynı şirkette çalışana ‘dinazor.’ diyorlar. Özgüvenleri ile hızlı yer değiştirme eğilimlerindeler. Yeni teknolojilerin yarattığı insan yetkinlik modeli bizim daha önce kullandıklarımızdan farklı olduğu için, bu insanlar şu an için azınlıkta. Dolayısıyla azınlıkta olan kaynaklan doğru şekilde tesbit edip, bunları istihdam etmek gerek, insan ömrü de uzuyor, buna bağlı olarak kariyerler de uzuyor, insanların kariyerleri boyunca birkaç kere eğitilmek zorunda olduğu yeni bir döneme gidiyoruz. Yeni eğitim şekli buna hazır mı? Bu sorunu yönetmek, çok ciddi ve uzun vadeli politikalarla mümkün.”

Bu yılın ilk 9 ayında özellikle sanayi, sigorta ve enerji iş kollarında oldukça başanlı işlere imza attıklarını belirten Göçmen, finansal tabloların ötesinde dinamik ve dengeli bir portföy oluşturmak üzere bir dönüşüm içerisinde olduklarını aktardı. Göçmen, söz konusu dönemde holdingin konsolide satışlarının yüzde 25 artışla 10 milyar 534 milyon liraya yükseldiğini bildirdi. Eneıjisa Enerji’nin, Ağustos 2016’dan bu yana toplamda 1,2 milyar lira tahvil ihracı yaparak Türkiye’deki finans dışı ihraçların dörtte birini gerçekleştirdiğine işaret eden Göçmen, “Eneıjisa Üretim, bu yılın üçüncü çeyreğinde 2 MW Bandırma ve 7 MW Karabük güneş santrallerini işletmeye aldı. Geldiğimiz bu aşamada, öngörülebilirliği güçlendirilmiş, arz ve talep dengelerini ve maliyetleri doğru yansıtan, rekabete dayalı piyasa yapılarının daha fazla geliştirilmesine ilişkin çabalan çok değerli buluyorum” dedi.

TEMETTÜ DAĞITACAK KAPASİTEDEYİZ

Mehmet Göçmen, Enerjisa’nın bu yılın üçüncü çeyreğinde 2 megavatlık Bandırma ve 7 megavatlık Karabük güneş santrallerini işletmeye aldığını açıkladı. Göçmen, enerji portföylerinin müşteriye bakan yönünden çok memnun olduklarını dile getirdi. Sağlam ve gelecekteki teknolojilerle daha fazla değer yaratacak bir portföyleri olduğuna işaret eden Göçmen, üretim tarafında olan sıkıntıların kısa vadede değil uzun vadede değerlendirilmesi gerektiğini, yatırımcının da o bilinçle hareket etmesi gerektiğini söyledi. Göçmen, “Geldiğimiz noktada 2018 ile beraber ki yatırımları tamamlayalı daha 2 sene ancak oldu, temettü dağıtabilecek kapasiteye geldiğimizi görüyoruz,dedi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password