Yerli Kömürde Altın Yıl 2018.

Yerli Kaynaklara Dayalı Enerji Üretimi Programı Eylem Planı’ hayata geçiyor. 10. Kalkınma Planı çerçevesinde Türkiye, kömür üretiminde rekor kıracak. 2018 kömür üretiminde altın yıl olacak.

Türkiye 2018’de yerli kömür üretiminde rekor kıracak. 2014’ten itibaren kömür üretimine ve yerli kömüre dayalı enerji üretimine öncelik veren Türkiye, 2018 yılı için 100 milyon ton üretim hedefi koydu. Bu rakam, yerli kömür üretiminde Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesi olacak. Hükümet, 10. Kalkınma Planı’nın öncelikli başlıkları arasında yer alan enerji alanında, Yerli Kaynaklara Dayalı Enerji Üretimi Programı Eylem Planı’nı uygulamaya koyuyor.

ELEKTRİK ALIM GARANTİSİ

Bu kapsamda 2018’den itibaren, yüksek kalorili yerli kömür üretiminin artırılmasına yönelik yeni teşvik ve destekler hayata geçirilecek. Teşvikler arasında, yerli kömürle elektrik üretin şirketlerden elektrik alımı garantisi ve ithal kömürle elektrik üretin şirketlerin, yerli kömüre geçişini sağlayacak destekler de yer alıyor. 2018’de hayata geçecek eylem planında yer alan teşvik ve destek mekanizmaları özetle şöyle:

DÖNÜŞÜM İÇİN TEŞVİK

– Atıl madenler değerlendirilecek ihalelerle özel şirketlere devredilecek.

– Yerli kömürle elektrik üretimi yapan özel şirketlerin, alım garantisi miktarı artırılacak.

– İthal kömürle elektrik üretimi yapan şirketlere, yerli kömüre dönüşüm için teşvik verilecek.

– Kömüre dayalı termik santrallar artırılarak uzun vadede ithal kömür bağımlılığı sonlandırılacak.

– Bu sayede kömür üretim alanlarında, istihdam, üretimi ve katma değer artırılacak.

 

1 yılda 1.5 milyar ton rezerv keşfedildi

Türkiye’nin toplam kömür rezervi 18 milyar ton düzeyindeyken, sadece son bir yıl içerisinde 1.5 milyar tondan fazla rezerv keşfedildi. Türkiye 2014-2015 döneminde yıllık 60 milyon ton yerli kömür üretimi gerçekleştir-

mişti. Bu rakam 2016’da 70 milyon ton olmuştu. 2017 yılında yerli kömür üretiminin 80 milyon tona ulaşması bekleniyor. Hükümetin 2018 yılı yerli kömür üretimi hedefi ise 100 milyon ton olarak belirlendi.

Hedef gelecek yıl tarihin en yüksek üretimine ulaşmak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kömür üretiminin artış eğiliminde olduğunu belirterek, “Son 2 yılda 60 milyonları, geçtiğimiz yıl 70 milyonları bulduk. Bu yıl 80 milyon ton yıllık yerli üretimi Türkiye’de geçeceğiz. Hedef 2018 sonuna doğru 100 milyonları yakalamak ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek yerli kömür üretimine ulaşmak” demişti. Albayrak, enerjide çok önemli değişiklikleri hayata geçirebilmek için gece gündüz çalıştıklarını vurgulamıştı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password