ELEKTRİĞİN GELECEGİNE BU SEKTÖR YÖN VERECEK.

Artan nüfus ve küresel ısınmayla birlikte klima kullanımı hızla çoğalıyor. Elektrik tüketiminin yüzde 10’u klimaya giderken, 2050’de yüzde 37’ye kadar yükselecek Büyüyen nüfus ve küresel ısınma ile birlikte evlerde ve işyerlerinde klima kullanımı hızla artıyor. Klima kullanımı, önümüzdeki 30 yılda küresel elektrik talebinin ana belirleyicisi olacak. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) açıklamalarına göre, bu talebin yönetilebilmesi için klima verimliliğini artıracak çok acil politikalar belirlenmeli. Günümüzde elektrik tüketiminin yüzde 10’u klimalara giderken, 2050 yılında bu rakamın yüzde 37 olacağı öngörülüyor.
IEA İcra Direktörü Fatih Birol, hızla artan klima talebinin günümüz enerji tartışmalarının en kritik noktasını oluşturduğunu söyledi. Birol, “Artan gelirle birlikte özellikle gelişmekte olan ülkelerde klima sahipliği hızla artacak. Bu ekstra konfor ve günlük yaşamı iyileştirmeyi beraberinde getirirken, klima verimliliğini de açık bir şekilde öncelikli hale getiriyor. Yeni klimaların standart kütleleri, olması gerekenden daha küçük hale geliyor” dedi.

YATIRIM ŞART

Klima talebinin artmasında dünya üzerindeki sıcak ülkeler önemli rol oynayacak. Günümüzde küresel ev sahiplerinin üçte birinden o r azında klima var. ABD ve Japonya’da evlerin yüzde 90’ından fazlasında klima varken, 2.8 milyar nüfusa sahip sıcak ülkelerdeki evlerin yüzde 8’inde klima kullanılıyor. Bu ülkeler içerisinde en hızlı büyüyen ülke olarak gösterilen Hindistan’da 2050 yılında klima kullanım oranının yüzde 45’e çıkacağı ifade ediliyor. Bu durum, ülkede büyük enerji yatırımlarının gerekliliğini de beraberinde getirirken, sadece güneş enerjisi değil, gece de elektrik sağlayacak teknolojilere ihtiyacı doğuruyor.

ELEKTRİĞİ SOĞUTUYOR

Yeni yatırımlar konusunda Birol, şu ifadeleri kullandı: “Hükümetlerin serinleme konusunda yüksek standartları uygulaması, yeni enerji yatınmlannı düşürecek en kolay adım olabilir. Bu aynı zamanda emisyonlan keser ve maliyetleri de düşürür.” Günümüzde evlerde en çok klima kullanan ülkeler sırasıyla Japonya, ABD, Güney Kore, Suudi Arabistan ve Çin. Suudi Arabistan, yıllık tükettiği elektriğin yüzde 70’ini sadece klimalarda kullanıyor. Elektriğin yüzde 20’si denizden su antmasına giderken, yüzde 10 da geriye kalan tüm kullanımlan kapsıyor.
2050’DE ELEKTRİĞİN KULLANILACAĞI ALANLAR

Aydınlatma f°/7.8 Saniyede 10 klima satılacak ULUSLARARASI Enerji Ajansı’nın verilerine göre, günümüzde 1.6 milyar adet olan binalardaki klima sayısı önümüzdeki dönemde zirve yapacak. 2050’de klima sayısının 5.6 milyar adede ulaşması beklenirken, gelecek 30 yılda her 1 saniyede 10 yeni klima satışının yapılacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle beyaz eşya üreticileri, klima pazarına ciddi yatırım yapıyor.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password