Tarihi Projeye Üçlü Açılış.

AZERBAYCAN doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan ve “Enerjinin İpek Yolu” olarak bilinen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) açılışı yarın Eskişehir’de üç liderin katılacağı törenle yapılacak.

Enerji projesinin açılışını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili birlikte yapacak. Seçim çalışmaları kapsamında ilk olarak Eskişehir mitingine katılacak olan Erdoğan, mevkidaşlarıyla baş başa görüşme yapacak. Erdoğan, tarihi projenin açılışı sonrasında akşam da TANAP davetlileri onuruna bir iftar yemeği verecek. TANAP, Türkiye’nin en doğusu olan Ardahan’dan başlayarak en batısındaki Edirne’ye kadar 20 şehir, 67 ilçeden geçecek. TANAP, Eskişehir’de BOTAŞ’ın doğalgaz sistemine bağlanacak.

Toplam uzunluğu bin 850 kilometre olan TANAP, İpsala ilçesinde son bulacak ve bu noktadan Avrupa ülkelerine doğalgaz aktaracak TAP Doğalgaz Boru Hattı’na bağlanacak. Yıllık toplam kapasitesi 16 milyar metreküp olacak proje ile 10 milyar metreküp doğalgazın Avrupa’ya, 6 milyar metreküp doğalgazın ise Türkiye içinde dağıtımı hedefleniyor. TANAP hattından ilk doğalgaz 30 Haziran’da alınmaya başlanacak. 30 Haziran-31 Aralık arasında bir milyar metreküp doğalgaz ithalatı yapılacak. Daha sonra ithal edilecek doğalgaz miktarı kademeli olarak arttırılarak yıllık 6 milyar metreküp düzeyine ulaşacak. Projenin temeli 17 Mart 2015’te Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in katılımıyla Kars’ta atılmıştı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password