Santrallarda Sıkıntı Sinyalleri

SÖKÜLÜP AFRİKA’YA SATILAN DOĞALGAZ SANTRALLARI VAR

Doğalgaz santrali arının elektrik payı var. Doğalgaz santralların- üretimindeki payları bu yıl ilk 6 da kapananlar veya sökülüp Afri- ayda, geçen yıl ortalamasına göre ka’ya satılanlar dolayısıyla devre- 9 puan düşerekyüzde 29’a indi. Bu den çıkan kapasite 3 bin 3 bin 500 düşüşte hem kömürlü santrallara MW civarında. Bu en az 3-4 mil- teşvik verilmesinin hem de doğal- yar dolarlık yatırım demek! gaz maliyetlerinin yükselmesinin Doğalgaz fiyatları, enerji santrallarında sıkıntıyı büyütüyor.

Kredileri karşılayacak kadar nakit üretemiyor bulunmayan, termik kaynaklardan üretim yapan serbest üreticilerin üzerinde. Rapor şöyle diyor: “Sabit iletim maliyetleri 0.7 milyar TL ve sabit işletme giderleri 2.9 milyar TL olan serbest üreticilerin 8.7 milyar TL’ye karşılık gelen yıllık kredi borçlarının sadece 1.9 milyar TL’lik bölümünü ödemelerinin mümkün olduğu, diğer bir ifade ile serbest üreticilerin 6.8 milyar TL tutarında yıllık kredi ödeme açıklarının bulunduğu tespit edilmiştir.”

Doğalgaz santrali arından bir süredir sıkıntı sinyalleri geliyor. Elektrik üretimindeki payları bu yıl ilk 6 ayda, geçen yıl ortalamasına göre 9 puan düşmüş. Edindiğim bilgilere göre doğalgaz santrallarında kapananlar veya sökülüp Afrika’ya satılanlar dolayısıyla devreden çıkan kapasite 3 bin 3 bin 500 MW civarında Bu da az bir kayıp değil. En az 3 – 4 milyarlık yatırımdemek! Enerji uzmanı Nejat Tamzok, “Bu yıl ilk 6 ay doğalgazın elektrik üretimindeki payı yüzde 29 oldu. Geçen yılın ortalaması yüzde 38 idi. Bir yandan kömürlü santrallere teşvik verilmesi diğer yandan doğalgaz maliyetlerinin yükselmesi bu 9 puanlık düşüşe neden oldu diye düşünüyorum. Bu nedenle doğalgaz santrallerinin bir bölümünün üretimini sınırlaması doğal. Önümüzdeki 1-2 yılda doğalgaz yap-işlet ve yap-işlet-devret santrallerinin önemli bir bölümünde fiyat ve alım garantileri sona erecek. Bu santrallerin payının daha da düşeceğini tahmin ediyorum” dedi. Sektörde borçluluk yüksek.

TÜSIAD için hazırlanan rapora göre durum parlak gözükmüyor. Yapılandırmaya giden şirketler oldu. Arkası gelebilir. Mevcutlar, doğalgaz fiyatları arttığı için elektrik fiyatlarının görece yükseldiği pik saatlerde üretim yapıyor. Diğer zaman- j 2010’da megavvatt-saat başına İ 80 dolar olan ortalama elektrik j fiyatı, şimdi 40 – 45 dolar! Bu da firmaların kredi geri ödemelerinde İ ellerini zayıflatıyor. Bazıları yapılandırmaya gitti. Boston Consulting Group’un TÜSİAD’a hazırladığı rapora göre enerji şirketlerinin ana para ve 2.6 milyar dolar faiz ödemelerini karşılayabilmeleri için senede 4.3 i milyar dolar para kazanmaları gerekiyor. Enerji satın alma larda maliyet – fiyat tutmuyor.

Geçtiğimiz günlerde Çerkezköy OSB’yi ziyaretimizde konu tekrar gündeme geldi. Başkan Eyüp Sözdinler, OSB’nin 30 ila 35 milyon dolar maliyetle kurulabilen tesisinin çalışmadığım söyledi. “Doğalgaz fiyatı yükselince fiyatlar kurtarmıyor” dedi. Böyle çok sayıda tesis var. Konuyu bu vesile ile tekrar gündeme getiriyorum. anlaşması olmayan enerji firmaları, her yıl bankalara yaklaşık 3 milyar dolar ödemek zorunda. Bu da yarattıkları nakitten yaklaşık 2.5 milyar dolar fazla. Son 15 yılda elektrik sektöründe 95 milyar dolar yatınm yapan özel sektörün faiz hariç toplam 50 milyar dolar kredi borcu var. Bu borcun 43 milyar doları üreticilerin. Faiz dahil yıllık geri ödeme yükümlülüğü 6.9 milyar dolar. 6.9 milyar dolann 2.9 milyar dolan herhangi bir alım garantisi TEIAŞ kayıtlarına göre 2017 yılı sonunda doğalgaz santrali sayısı 286, Haziran 2018 itibariyle 297 olmuş. Sayı aslında artmış. Bunların daha önceden başlayan yatırımlar olduğunu düşünebiliriz. Çünkü son dönemde teşvik alan yatırımlar listesinde doğalgaz çevrim santrali yatırımı yok. İthal kömür santrali arından da 4 büyük yatırım başlamadan bitti, durduruldu. Hükümet doğalgaz santrallarındaki sorunu hafifletmek için bir süredir destek mekanizması uyguluyor. Bununla birlikte sürekli destekle ayakta tutulmaları sürdürülebilir değil. Kalıcı bir çözüm gerekiyor. Kolay da değil. Nihayetinde Türkiye doğalgazın alıcısı. Fiyatı kaynak ülkeler, uluslararasıpiyasalardaki arz talep dengeleri belirliyor.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password