Avrupa’da ucuz gazda lider, elektrikte üçüncüyüz

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Ankara, 2.1 euro/cent olan gaz bedeliyle Avrupa’nın en ucuz gaz satışı yapılan başkenti. Türkiye hâlâ Avrupa’da en düşük üçüncü elektrik fiyatına sahip ülke. Akaryakıtta da benzer durumlar var” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yılın ilk 10 ayında sadece Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) elektrik ve doğalgazla ilgili yaklaşık 34 bin başvuru geldiğini belirterek, “Bilgi edinme ve kurumlarımıza gelen diğer başvurular bu rakamın dışında. Tüketicilerimizin rahatsız olduğu yerlerde düzenlemeler yapıyoruz. Hizmet kalitesinin artması için Türkiye’yi diğer ülkelerle kıyaslıyoruz. Tüketici refahını dengede tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Dönmez, “Özellikle Avrupa’da ay ay yayımlanan Avrupa başkentlerdeki elektrik ve gaz konut fiyatlarını istisnasız takip ediyoruz. Ankara, kilovatsaat başına 2.1 euro/cent olan gaz bedeliyle 1 Ekim’deki fiyatlarla bile Avrupa’nın en ucuz gaz satışı yapılan başkenti” diye konuştu.

AKARYAKITTA DA BENZER

Avrupa’da Mart 2017’den bu yana elektrik, Eylül 2017’den bu yana da gaz fiyatlarının arttığının belirlendiğine işaret eden Dönmez, şöyle konuştu: “Türkiye hâlâ Avrupa’da en düşük üçüncü elektrik fiyatına sahip ülke. Satın alma paritesiyle düzeltme yapılsa da Makedonya, Litvanya, Bulgaristan gibi ülkelerin de altında bir elektrik fiyatına sahibiz. Akaryakıtta da benzer durumlar söz konusu. Türkiye, benzin fiyatlarında Rusya, Belarus ve Moldova’nın arkasından Avrupa’da en ucuz benzinin satıldığı ülke.”

BÜYÜK TASARRUF MÜMKÜN

Bakan Dönmez, verimliliğin artık daha fazla gündeme geleceğinin de altını çizerek, şunları kaydetti: “Çok ufak değişiklikle yılda yüzde 20’lere, 30’lara varan tasarruf imkanlarımız var.”

Çatıda üretim anten takmak kadar kolay

Yeni düzenlemeyle tüketicilerin artık kendi elektriklerini üretebilmesinin önünü açtıklarını vurgulayan Dönmez, tüketicilerin ürettikleri elektriğin bir kısmını satmalarına da imkan sağladıklarını söyledi. Bakan Dönmez, “Elektrik üretmek için gerekli sistem çatı ve cephelere bir güneş kolektörü ya da anten taktırmak kadar kolaylaştı. O yüzden tüketicilerin bu konuda daha fazla bilgi sahibi olması zirvemizin başlığı olan tüketicinin değişen rolünü de ortaya koyacaktır. Bu durum aynı zamanda yerli sanayinin gelişmesini de teşvik edecek” dedi.

‘Memnuniyet’ için şirketlere uyarı

Bakan Dönmez, şöyle devam etti: “Vatandaş memnuniyeti ne kadar yüksek olursa şirketin değeri ve saygınlığı da o ölçüde artar. Aksi durumda Bakanlık olarak vatandaşa verdiğimiz sözü yerine getiremediğimiz için biz de gerekeni yaparız” uyarısında bulundu. Dönmez, tarafları dinledikten sonra çıkacak yol haritasının kamuoyuyla paylaşılacağını da ifade etti.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password