ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKAN YARDİMCİSİ ABDULLAH TANCAN “10 yılda 10 bin MW rüzgar kurulu gücü oluşturmak istiyoruz.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, “Önümüzdeki 10 yılda 10 bin megavat rüzgar kurulu gücünü toplam kurulu güce ilave etmek istiyoruz” dedi. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin(TÜREB) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TUREK) başladı.

Kongrenin açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Tancan, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide bölgesel merkez olmasını istediklerini belirterek, daha önce yapılan YEKA yarışmalarında kazanan firmaların ön lisans başvurularını yapacağım ve AR-GE fabrikası açılışım gerçekleştireceğini bildirdi. Tancan, Türkiye’nin hali hazırda 88 bin MW kurulu güce ulaştığım, yılın ilk 8 ayı sonunda da enerjinin yarısının yerli kaynaklardan sağlandığını açıkladı.

EPDK Başkam Mustafa Yılmaz da konuşmasında Kurum olarak, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasına öncelik verdiklerini, yatırımcıları cesaretlendirdiklerini belirterek, “Rüzgarda Türkiye 48 bin MW potansiyele sahip. Türkiye bu potansiyeli doğru şekilde kullanma iradesi ile dünyada kendi rüzgarım estirmeye hazır bir ülke konumunda” dedi.

TUREB Başkam Mustafa Serdar Ataseven ise rüzgar enerjisinin Türkiye’deki gelişim sürecinden bahsederek, “2012’de ilk defa bu etkinliği düzenlediğimizde ‘Türkiye Rüzgar Enerjisi Yol Haritası’nı yayınladık. Hem kamunun hem özel sektörün değerli katılımcıları, hiçbir danışmanlık firmasından ek destek almadan yol haritasını sizlere sunduk. Bugüne geldiğimizde 16 tane rüzgar yerli sanayisindenbahsediyoruz. Bu sanayiciler ürettiklerinin yüzde 25-30’unu iç piyasaya yüzde 70-75’ini ihracat ediyorlar. 7 kule üreticimiz var, 3 kanat, 3 jeneratör üreticimiz, 1 tane de bağlantı sistemleri üreten bir sanayicimiz var” dedi. Sektörle ilgili hedefleri anlatan Ataseven, “Sürdürülebilir bir sektör görmek istiyoruz. Düzenlemelerin ve 2020 sonrasındaki mevzuatın yatırımcıyla barışık olarak hayata geçirilmesi önem arz ediyor” dedi.

Doğalgaz santralinde 1 yıl elektrik üretimine ara verildi Alarko Holding, bağlı ortaklığı Altek Alarko’nun Kırklareli’ndeki doğalgaz kombine çevrim santralinde, ekonomik sebeplerden dolayı bir yıl elektrik üretimi yapmayacağını açıkladı. Alarko Holding’den KAP’a yapılan açıklamada, bu durumun şirketin faaliyet sonuçları üzerinde önemli bir etkisinin olmayacağı kaydedildi. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 50’nin altına düştü Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve havaların yağışsız geçmesi nedeniyle İstanbul’daki barajların su seviyesi, bu yıl ilk defa yüzde 50’nin altına gerileyerek yüzde 49.37 oldu. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi nin verilerine göre, su seviyesi en çok azalan barajların başında Sazlıdere ile Istrancalar geldi. Sazlıdere Barajı’nda su oranı yüzde 14.67 olurken. Istrancalar Barajı’ndaki su oranı ise yüzde 25.10 oldu. Yüzde 70.71 ile su seviyesi en yüksek baraj Kazandere olurken, su seviyesi ûmerli’de yüzde 54.25, Oarlık’ta yüzde 56.57, Büyükçekmece’de yüzde 54.10, Terkos’ta yüzde 51.39, Elmalı’da yüzde 50.89, Alibeyköy’de yüzde 50.64 ve Pabuçdere’de yüzde 46.68 oldu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password