Hidroelektrik enerji atağı başlıyor

Bakanlık, hidroelektrik enerji potansiyelini ekonomiye kazandırmak için harekete geçti. Kurulu gücü 100 MW’ın üzerindeki santrallerin yapımına öncelik verilecek.

Hükümet, enerji sektöründe ithalin azaltılması için çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Buna göre, hidroelektrik enerji üretim projeleri kapsamında kamulaştırması yapılacak taşınmazlar için öncelikle Kamulaştırma Kanunu’na göre kamu yararı kararının alınacak. Ardından taşınmaz sahibiyle uzlaşma yöntemi esas alınacak. Uzlaşma sağlanırsa en geç 45 günde taşınmazın ödemesi yapılacak. Uzlaşma sağlanmaması halinde ise “Kamulaştırma bedelinin mahkemece tespiti ve taşınmaz malın idare adına tescili” davası açılacak. Dava sonucuna göre, kamulaştırma bedeli hak sahibi adına bankaya yatırılırken, taşınmazın DSİ adına tescili yapılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı hidroelektrik enerji potansiyelinin tamamını Türkiye ekonomisine kazandırmak için harekete geçiyor. Bakanlık konu hakkındaki hedeflerine “2019 Yılı Performans Programı Tasarısı”nda yer verdi.

TESİSLER CANLANACAK 

Tasarıya göre, hidroelektrik enerji üretiminde öncelikle teknik ve ekonomik üretim potansiyeline ulaşılması hedefleniyor. Hidroelektrik enerji üretminin bir an önce artması için özel sektör yatırımları desteklenecek, tesislerin yapılması için gerektiğinde kamulaştırma yapılacak.

100 MW ÜSTÜNE ÖNCELİK 

Tasarıya göre kurulu güçleri 100 MW’nin üzerindeki hidroelektrik santrallerin yapımına öncelik verilecek. Ayrıca tasarıya göre, enerji sektöründe ithal oranının düşürülmesi ve yerli imalatın desteklenmesi için özel sektörün hidroelektrik enerji üretimleri teşvik edilmeli.

Mahkeme açılacak

Kanuna göre, öncelikle satın alma yöntemiyle taşınmaz sahibiyle uzlaşma görüşmesi yapılacak.Uzlaşma sağlanırsa, 45 günde taşınmazın DSİ adına tesciline müteakip ödemesi yapılacak. Uzlaşma olmazsa dava açılacak. Mahkemenin vereceği karara göre, kamulaştırma bedeli hak sahibi adına bankaya yatırılacak

Gerçek değeri tespit edilecek 

Hidroelektrik enerji üretim projeleri kapsamında kamulaştırması yapılacak taşınmazlar öncelikle 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’na göre kamu yararı kararının alınması sağlanacak. Kanunun ilgili maddelerinde yer alan bilimsel esaslara göre taşınmazların gerçek değerlerinin belirlenmesi için üniversiteler ve ilgili kuruluşlarla işbirliği yapılacak ve bilimsel esaslara göre taşınmazların gerçek değeri belirlenecek.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password