YENİLEBİLİR’DE TÜRKİYE DEN ATILIM

Türkiye, bölgenin “yenilenebilir enerji ihracatçısı” olma yolunda ilerliyor. Türkiye’nin yenilenebilirde bölgesel rol üstlenmeye doğru yürüdüğünü belirten Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli harika bir model ve çok güzel sonuçlar getiriyor” dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki teknolojileri, tecrübesi ve yatırımlarıyla bölgesinde ihracatçı bir rol üstleneceğini belirtti. Birol, “Orta Doğu’dan buraya doğal gaz ve petrol gelirken, oraya da yenilenebilir enerji teknolojileri gitsin. Benim düşündüğüm hayalini kurduğum konulardan birisi bu. Afrika da Türkiye için son derece önemli ihracat pazarı olabilir” şeklinde konuştu.

ARZ GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ

Türkiye’nin yenilenebilir t enerji alanındaki önceliklerinin sadece iklim değişikliği veya çevresel konular olmadığım güvenliği hem de maliyetler açısından ‘ önemli olduğunu vurguladı. Bunun yanında Birol, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide büyük bir potansiyeli olduğuna dikkati çekerek, “Bu potansiyel için güzel bir yatırım modeli kurulması gerekiyordu. Bu yüzden, bence Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli harika bir model ve çok güzel sonuçlar getiriyor ve getirecek. Maliyetlerin düşmesi son derece güzel” değerlendirmesinde bulundu.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password