Enerjide düşen maliyetler faturalara yansıyacak

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Elektrik ve doğalgazda yüzde 10’luk indirim başlıyor. Maliyetleri biz gün gün takip ediyoruz. Maliyetler düşünce tabii bunların faturalara yansımasından daha doğal bir şey olmaz” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yılbaşı itibarıyla elektrik ve doğalgaz fiyatında yüzde 10’luk indirimin başlamış olacağını belirterek, “Yıl içerisinde bakacağız. Maliyetleri biz gün gün takip ediyoruz. Maliyetler düşünce tabii ki bunların faturalara yansımasından daha doğal bir şey olmaz” dedi. Bolu’nun Göynük İlçesi’ndeki temaslarının ardından il merkezine gelen Dönmez, Kalıcı Konutlar mevkiinde bulunan Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) merkez binasını ziyaret etti. Yeni yıla Doğalgaz Basınç Düşürme ve Ölçüm İstasyonu’nda giren Bakan Dönmez, değerlendirmelerde bulundu.

81 İL DOĞALGAZA KAVUŞTU

Dönmez, 2002’de Türkiye’de sadece 6 il ve 51 ilçe doğalgaz kullanırken 2018 sonu itibarıyla artık doğalgaz kullanmayan hiçbir il kalmadığını söyledi. Dönmez, 2018 yılı içinde en son Hakkari’ye de doğalgazın ulaştığını aktararak, şöyle devam etti: “Şırnak ve Artvin’kle birlikte 81 ilimize doğalgazı ulaştırmış olduk. 7/24 durmaksızın çalışmak zorundayız. 50 milyon vatandaşımız doğalgaz kullanıyor. Yaklaşık 15 milyon hane doğalgaz abonesi. 10 milyon kadar da kapısına gazı götürüp ama henüz doğalgaz dönüşümünü tamamlamayan vatandaşlarımız var. Bununla birlikte baktığımızda 81 milyon nüfusun 60 milyonu aslında doğalgaza erişim imkanına kavuşmuş durumda. Bu ölçekte penatrasyon, Avrupa’da birçok ülkede olmayan bir penatrasyon, yaygınlık oranı.”

Havadan ülkenin röntgenini çektik 

Madencilik alanında havadan jeofizik görüntüleme alanında büyük mesafe kaydettiklerini anlatan Bakan Dönmez, ülkenin yüzde 80’inin adeta havadan röntgenini çektiklerini söyledi. Dönmez, bunu gelecek yıl tamamlayacaklarını belirterek, “Sadece MTA olarak 1 milyon 500 bin metre sondaj yaptık. Geçtiğimiz yıl bu rakam 1 milyondu, tarihi rekor var” diye konuştu.

Arama çalışmaları sürüyor

Bakan Dönmez, Türkiye’nin doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin bir soruyu da yanıtladı. Fatih sondaj gemisinin çalışmalarını sürdürdüğünü anımsatan Dönmez, “Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde netice alacağız inşallah. Müjdeli bir haber alırsak zaten kimseden saklamayız, duyururuz. Bugün için bir şey söylemek erken” diye konuşan Dönmez, açıklamasının ardından doğalgaz dağıtım istasyonunda çalışan işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password