Jeotermalde Avrupa Birincisiyiz

Türkiye’nin jeotermal kurulu gücünü 43 kat artırdığını belirten Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükseldik” dedi.

Enerji sektöründe yerli ve yenilenebilir kaynak kullanımını artırma hedefi kapsamında, hidroelektrik, rüzgar, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi santrallarına yönelik yatırımlar artıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’yi enerjide tam bağımsız konuma taşımak ve uluslararası enerji piyasalarında bölgenin enerji merkezi haline getirmek için birçok adım attıklarını vurguladı.

“Milletimizi gururlandırıyoruz” 

‘Gemilerimiz ve platformlarımızla Akdeniz’de bayrağımızı dalgalandırarak, tüm milletimizi gururlandırıyoruz’ diyen Bakan Dönmez, sadece denizlerde değil karada da arama ve sondaj faaliyetlerine devam edildiğini söyledi.

1283 megavata çıktı

Yenilenebilir enerjide son 16 yılda kurulu gücün yüzde 245 artırıldığına dikkati çeken Dönmez, “Güneşte, rüzgarda, hidroelektrikte, biyogazda, jeotermalde kapasite artış rekorları kırdık. 2008’de Türkiye’de sadece 30 megavat olan jeotermal kurulu gücümüzü 43 kat artırarak, 2018 sonunda 1283 megavata çıkardık. Jeotermal kurulu gücünde dünyada dördüncü, Avrupa’da birinci sıraya yükseldik” ifadelerini kullandı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password