Sanayideki elektrik ve gazda KDV yüzde 1’e insin

TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda 61 sektör, sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı. Sanayide kullanılan doğalgaz ve elektrikte KDV indirimi isteyen iş dünyası, KDV alacaklarının da nakden ödenmesini bekliyor.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) gerçekleştirilen 2.5 milyon kişiye istihdam sözü toplantısının ardından iş dünyasının temsilcileri, toplantıya katılan yedi bakandan yaşadıkların sorunlara karşı çözüm önerileri istedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da katıldığı toplantıdaki talepler arasında geçici vergi uygulamasının kaldırılması, sanayinin ve ticaretin kullandığı doğalgaz ve elektrikteki yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi, özel sektörün kamudan alacaklarının ve birikmiş KDV alacaklarının belirli bir takvim içerisinde nakden ödenmesi gibi öneriler yer aldı.

ALACAKLAR NAKİT ÖDENSİN

İstihdam Seferberliği toplantısının ardından gerçekleştirilen TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası’nda toplam 61 sektör meclisi başkanı söz aldı. Her sektör 5 soruna 5 çözüm önerisi getirdi. İş dünyasının talep ettiği konulardan bazıları şöyle:

– Özel sektörün kamu kurumlarından alacakları ve birikmiş KDV alacakları belirli bir takvim içinde nakden ödeme planına bağlansın. Nakden ödenemeyen kısım ise için orta-uzun vadeli devlet tahvili olarak verilsin.

– Ukrayna ve Japonya ile yapılacak Serbest Ticaret Anlaşmaları’nda (STA) yurtiçi çelik sektörünü koruyacak tedbirlerin alınsın.

Türk çeliğini korumak için tedbirler alınmalı

– Gümrük Birliği nedeniyle AB dışı ülkelerden Türkiye’ye gümrüksüz giren dampingli veya kalitesiz ürünlere karşı önlem alınsın.

– Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin artması için yeni finansman imkanları bulunmalı. Eximbank’ın Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Köprü Kredisi Programı tüm ülkeleri kapsayacak şekilde düzenlenmeli.

– Yol üstyapılarında beton kullanımı artırılmalı.

Yerli ekipmana ek teşvik

– Yatırım Teşvik Belgeleri kapsamında yerli makine ve ekipmanın kullanılması ilave olarak verilecek teşviklerle ödüllendirilmeli.

– Yerli makine ve teçhizat yatırımlarında hem krediyle, hem de leasingle alımlarda firmalara yüzde 50 faiz desteği sağlanmalı.

– Turizm Teşvik Kanunu yenilenmeli.

– Stratejik alanlarda yerli-milli yazılımlar zorunlu hale getirilerek desteklenmeli.

İnşaatta yerli ürün şartı

– Geçici vergi uygulaması kaldırılsın.

– Sanayi ve ticarette kullanılan doğalgaz ve elektrikte uygulanan yüzde 18’lik KDV, yüzde 1 oranına indirilsin.

– Kamu inşaat işlerinde yerli ürün kullanım zorunluluğu uygulansın.

– Yalıtımsız bina ve verimsiz cihazlara karşı enerji verimliliğini artırmak için düzenleme yapılsın.

ÖTV ve KDV indirimi sürmeli

–  Akaryakıt sektöründe indirimler yüzde olarak değil tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi litre/kuruş üzerinden düzenlenmeli.

– Otomotivde ÖTV ve KDV indirimi 2019 yılı boyunca uygulanmalı.

– Kadın girişimciliğini teşvik amacıyla kamu kurumları ve bankalar girişimcilik desteklerinde kadınlara özel limit ayırmalı.

– Devlet destekli KGF uygulaması özel sektör için yeniden başlatılmalı.

– İhracat bedellerinin toplam 180 gün içinde yurtiçine getirilmesi uygulaması sona erdirilmeli.

– E-ihracata özgü teşvik mekanizmaları tasarlanmalı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password