Enerjide Kritik Yatırım

Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Projesi’nin alt yüklenicileri olan IC İçtaş ve China Camc Engineering ile BOTAS arasında imzalar atıldı.

GÜNDE 80 MİLYON METREKÜP

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ‘Tuz Gölü Doğal Gaz Yeraltı Depolama Projesi’nin arz güvenliği açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Dönmez, “Tesisimizin hem depolama hem de sisteme gaz verme kapasitesini önemli ölçüde artıracağız. Genişletme projemiz tamamlandığında, 48 yeni kuyu açarak tesisimizin depolama kapasitesini toplamda yaklaşık 5.4 milyar metreküpe ve toplam geri üretim kapasitesini günlük 80 milyon metreküpe çıkaracağız” dedi.

2 KATLIK ARTIŞ VAR ‘Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Genişletme Projesi’ imza töreninde konuşan Bakan Dönmez, ‘Milli Enerji ve Maden Politikası’nm üç ana sac ayağından birinin enerjide arz güvenliği olduğunu vurguladı. Dönmez, Türkiye’yi enerjide merkez ülke konumuna getirmek için TANAP, TürkAkım gibi uluslararası projelerin yanı sıra LNG, hidrokarbon arama ve depolama çalışmalarının da hızla sürdüğünü anlattı.

İHTİYACIN YÜZDE 20’Si Bakan Dönmez, Tuz Gölü’ndeki tesiste yıllık gaz ihtiyacının yüzde 20’sini depolayabilecek altyapının hedeflendiğini dile getirerek, “Projemizin 12 milyar metreküp çalışma gazı kapasiteli ilk yapım çalışmaları devam ediyor. Kısa sürede bitireceğiz. Halen depolama kapasitesi 600 milyon metreküp. 2019 Yılı Yatırım Programı’nda BOTAŞ için tahsis edilen kaynaktan en büyük pay Tuz Gölü için kullanılacak” diye konuştu.

BÜTÇESİ 1.2 MİLYAR DOLAR Projeye, Dünya Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankası gibi uluslararası kuruluşların dahil olduğunu ifade eden Bakan Dönmez, “Bu, Türkiye ekonomisine duyulan güveni tekrar göstermesi açısından da büyük önem arz ediyor. Tuz Gölü Yeraltı Doğal Gaz Depolama Tesisi Genişletme Projesi, 1.2 milyar dolarlık bütçesiyle ülkemizin ne kadar sağlam bir ekonomik altyapıya sahip ve yatırım yapılabilir olduğunu gösteriyor” dedi. Enerji arz güvenliğiyle ilgili dün önemli bir adım daha atıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tuz Gölü’ne 48 kuyu daha açılarak doğalgaz depolama kapasitesinin 5.4 milyar metreküpe çıkarılacağını söyledi Fatih Dönmez, kur oyunlarıyla Türkiye’ye zarar vermek istendiğine dikkati çekerek,Türkiye’nin ekonomiden enerjiye, tarımdan turizme her alanda gücüne güç katarak yoluna devam ettiğini vurguladı.

ÇEVREYE DE KATKISI VAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, söz konusu projede Tuz Gölü’ndeki bitki ve hayvan varlığının da desteklendiğini belirterek, şöyle konuştu: “Tesisin yer altındaki depolarını açmak için boru hattıyla bölgeye su taşındı. Suyu derinlerdeki tuz tabakasını eritme işleminde kullanıldıktan sonra göle bırakıyoruz. Böylece göldeki su seviyenin yükselmesiyle ekolojik dengenin korunmasına ve gölde yaşayan flamingo, suna, bataklık kırlangıcı gibi su kuşlarının konaklama ve kuluçka alanlarının oluşturulmasına katkı sağlıyoruz.”

MARMARA’ İLE 11 MİLYAR METREKÜP

İmza töreninde konuşan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan da Tuz Gölü’ndeki tesisin enerjide arz güvenliği açısından oldukça önemli olduğunu söyledi. Özcan, projeyle Türkiye’nin tuz sahalarında dünyadaki en büyük gaz depolama tesisine sahip olacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti: “2023 sonunda 5.4 milyar metreküplük depolama hacmiyle arz güvenliğine büyük katkı sağlanmış olacak. Eş zamanlı yaptığımız Marmara Yeraltı Depolama ve LNG yatırımlarıyla 2023’e kadar 11 milyar metreküp p| depolama hacmi ve 155 milyon geri üretim kapasitesine sahip olacağız. Toplam tüketimimizin yüzde 20’sini aşkın değerde depolama hacmine erişmiş olacağız. Böylece, AB’nin depolama kriterlerinin üzerinde bir değere ulaşmış olacağız.”

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password