Enerji Sektöründe Kriz Derinleşiyor

TOBB verilerine göre; Ocak 2019’da sanayi kesiminde tüketilen elektrik %11,7, tarımsal sulama ipin kullanılan elektrik ise %60 oranında azaldı. Şubat ayında ise en çok kapanan şirket enerji sektöründe oldu. Sektörde bir ayda 136 şirket kapandı. Enerji şirketlerinin borcunun en az 50 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Elektrik üreten şirketlerin yılda 4,3 milyar dolar borç ödemesi gerekiyor. Bu borcun 2,6 milyar dolarıysa faiz ödemesi. Türkiye’de enerji sektörü, bankalara en çok borcu olan dördüncü sektör.

EKONOMİDE yüksek faiz-yüksek döviz-yüksek enflasyon sarmalında derinleşen kriz enerji sektörünü de vurdu. Elektrik tüketimi sanayide %12, tarımda %60 düştü, bir ayda 136 şirket kapandı. Şirketlerin borç yükü ise her geçen gün ağırlaşıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre; Ocak 2019’da sanayi kesiminde tüketilen elektrik %11,7, tarımsal sulama için kullanılan elektrik ise %60 oranında azaldı. Şubat ayında ise en çok kapanan şirket enerji sektöründe oldu. Sektörde 100 anonim, 36 da limited enerji şirket kapısına kilit vurdu. Bu, kapanan anonim şirket sayısının %19’u anlamına geldi. Sermayesi devlete ait olan Elektrik Üretim AŞ, 31 Mart yerel seçimlerinin ertesi günü dağıtım şirketlerine verilen elektriğe %37 zam yapmış, ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bu zammın tüketicilere yansıtılmayacağını açıklamıştı.Uzmanlar bu durumun zaten azalan taleple başa çıkmaya çalışan elektrik şirketlerine bir de ek maliyet anlamına geldiğini belirtiyor.

Türkiye’de finans sektörü dışındaki şirketlerin toplam borcunun 223 milyar doların üstünde olduğu, enerji şirketlerinin borcunun en az 50 milyar dolar olduğu belirtiliyor.Elektrik üreten şirketlerin yılda 4,3 milyar dolar borç ödemesi gerekiyor. Bu borcun 2,6 milyar dolarıysa faiz ödemesi.Türkiye’de enerji sektörü, bankalara en çok borcu olan dördüncü sektör.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password