2021’de enerji sektörü çok daha iyi olacak

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkam Nihat Özdemir, hayata geçirilmesi planlanan Enerji Girişim Sermaye Fonu ile sektörde finansman sıkıntısı yaşayan şirketlere destek olunmasının öngörüldüğünü belirterek, “Bir enerji yatırımcısı olarak 20192020’de sıkıntıları görebiliyorum ama 2021 itibarıyla enerji sektörünün çok iyi bir duruma geleceğine inanıyorum” dedi. Enerji sektöründeki projeler hayata geçirilirken yatırımcılar elektrik fiyatlarım 6.5-7 dolar/ cent seviyesi üzerinden hesaplarken düşük talep – yüksek arz fiyatları 5 dolar/cent’e kadar çekti.

Özdemir, bu nedenle finansmanın geri ödemesinde yatırımcıların zorluk çektiğini ve yatırımların önemli bir kısmını da Türk bankaları finanse ettiğine işaret ederek “Eğer biz enerji sektöründe bir sıkıntı yaşarsak, Türk bankaları da sıkıntıya sokulmuş olacaktı. Bu nedenle Enerji Girişim Sermaye Fonu yaratılması planlandı. ‘Finansmanda problemi olan firmalara destek olalım ki onlar da bankaları rahatlatsın, bu şekilde bu dönemi atlatalım’ diye düşünüldü. Bir enerji yatırımcısı olarak 2019-2020’de sıkıntıları görebiliyorum ama 2021 itibarıyla enerji sektörünün çok iyi bir duruma geleceğine inanıyorum. Devletin de bize desteğiyle 2019 2020’yi sektör olarak atlatabilirsek, 2021’den itibaren enerji sektöründe düzelmeler olacağını, yatırım yapanların yüzlerinin güleceğini düşünüyorum” açıklamasını yaptı. Özdemir, Enerji Girişim Sermaye Fonu’nun yapışma ilişkin henüz detayların netleşmediğini ifade ederek, “Yatırımların fona aktarılacağını düşünmüyorum. Daha ekonomik şartlarda, faizi düşük veya ödeme süresi daha uzun fonlar meydana getirilerek şirketlere destek olunması planlanan, şirketlerin banka borçlarının ödenmesine yardımcı olacak bir fon oluşturulacağını düşünüyorum” diye konuştu.

YEKA ihaleleriyle yakından ilgileniyoruz Özdemir, Çetin Barajı tamamlandığında bin 400 megavata yakın hidroelektrik kapasitesine ulaşacaklarını söyledi. Hidroelektrikte büyüdükleri gibi güneş enerjisinde de kapasitelerini artırmayı hedeflediklerini aktaran Özdemir, “Isparta’da 5.5 megavat güneş enerjisi santralimizi devreye aldık. Konya’da 13.5 megavatlık ikinci güneş santralimiz bu yıl sonuna doğru inşallah elektrik üretimine başlayacak. Daha önce Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerine girdik ama almak kısmet olmadı. Bundan sonra birçok ilde daha küçük kapasitelerde hem rüzgar hem güneş YEKA ihaleleri olacak Bu ihalelerle yalandan ilgileniyoruz” diye konuştu. Özdemir, yenilenebilir enerjideki yatırımlarının yanı sıra faaliyet gösterdikleri madencilik sektöründe de yeni bir safhaya geçtiklerini belirterek, altın, gümüş, bakır, kobalt, titan gibi Türkiye’de bulunabilecek kaliteli madenler için çalışmaya başladıklarını anlattı. Nitelikli madencilik kapsamında Çanakkale, Balıkesir, Erzurum’daki sahalar için ihalelere girdiklerini dile getiren Özdemir, “Bu ihaleler sonucunda aldığımız sahalarda sondajlara başladık. Sondajlardan sonra bu bölgelerde ne kadar büyüklükte tesisler kurabileceğimizi belirleyeceğiz. Şu anda bütün sahalarda sondaj çalışmalarına başladık” ifadelerini kullandı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password