4. Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ISTRADE 2019

4. Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ISTRADE 2019’a ‘Türkiye Ekonomisi’ sunumu ve ‘Enerji Piyasalarında Finansman 1’ oturumu ile devam edildi.

4. Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi ISTRADE 2019 oturumları ‘Türkiye Ekonomisi’ sunumuyla devam etti. Sunumu Ekonomist Fatih Keresteci gerçekleştirdi. Sunumun ardından ‘Enerji Piyasalarında Finansman 1’ oturumu gerçekleştirildi. Oturumun moderatörlüğünü, Montel Foreks Editörü Nazlı Naseh yaparken, konuşmacı olarak da EÜD Başkanı Cem Aşık, ETD Başkanı Tamer Çalışır ve GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan yer aldı.

 

“Fizibilitelerdeki fiyat tahminleri yanlış yapılıyor”

EÜD Başkanı Cem Aşık, “Şirketlerin durumlarını alım garantisi ve gücü belirler. Kredi geri ödemesinde sorunsuz olan grup hiç konuşmuyor ama yanlış anlaşılmasın, çok karlı değil santraller. Diğer grup ise geri ödemesi yüklü miktarlar olan gruplar. Fizibilitelerdeki fiyat tahminleri yanlış yapılıyor. Bir diğeri gelirin TL ödemenin dolar olduğunu bilen şirketler hesap yapmadı. Kamu tarafında da maliyet bazlı değil, politik bazlı fiyatlandırma yapıldı. Piyasada bir ticaret yok. Yüzde yüz spota satış yapılıyor. Bu nedenle öngörülebilirlik ve şeffaflık çok önemli.
Finans sektörünün sağlıklı olması ülkemiz açısından çok önemli. Burada odaklanmamız gereken konu; bankalara geri ödemesi olan şirketlerin, nasıl ödeyebileceklerine çözüm bulmamız lazım. EÜD olarak sürekli enerji halkasında maliyet bazlı fiyatlandırma yapılması gerektiğini söylüyoruz. Piyasada doğru fiyatalar oluştuğu zaman doğru kaynaklar da kullanmış olacağız. Bu da ülke ekonomisine ciddi katkı sağlar. Katma değer yaratan şirket ve katma değer yaratmayan şirketleri ayırmamız gerekiyor. Enerji yatırımları uzun soluklu yatırımlar. 2023’den itibaren yükselişe geçtiğimiz varsayarsak, bir arz sorunu yaşama riskimiz var. serbest bir piyasa alım garantisi biten yatırımlar için çok kritik. Bu piyasanın çoğu eninde sonunda serbest piyasayla karşılaşacak. Teknolojik trendler bizi değişime zorluyor. Dijitalleşme enerji sektörünü ciddi etkiliyor. Piyasa yapısını geleceğe uygun şekilde dönüştürmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“Türkiye elektrik piyasasında kapasite mekanizmasını verimli kullanmalı”

ETD Başkanı Tamer Çalışır, “Enerji ticareti ve değer zincirindeki halkalarını konuşalım istiyorum. Türkiye çok önemli adımlar attı. Sağlıklı bir büyüme miydi bilmiyoruz ama yine de gelişim gösterdi. Bu gelişim çizgisi öngörülebilirlik azaldıkça düşüyor.
Kamu santralleri temel davranış nedenleri; arz güvenliği, elektrik ve gaz tarifeleri, KİT’lerin bütçesi ve suyun kullanım stratejilerine göre değişkenlik gösterebiliyor. 2019 kalan dönemi, tarifelerin değişmediği ve fiyat beklentisi PTF-YEKDEM fiyatlarını yansıtıyor. Türkiye elektrik piyasasında da kapasite mekanizmasını verimli kullanmalı. Finansal zorluğu neden yaşadığımız da gelince; çürüme bir yerden başlarsa zarar durdurulamayacaktır. Toptanın denge unsuru olduğunu unuttuk. Fiyat belirsizliği ve tedarikçiye duyula güvenin azalması durumunda ve daha birçok güven sarsan durumlar tıptan unsurunu bitirdi. Bizim finansal olarak ilerleyebilmemiz için ne gelir elde edeceğimizi bilmemiz gerekiyor. Ticaret unsuru en önemli noktalardan. Ticaret hacmimiz geriliyor. Finansman anlamında bir teminatlanma mekanizması gerekiyor. Finansmanın ticaretle eş değer gitmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password