YENİLENEBİLİR ENERJİDE ZİRVEYE TIRMANIYORUZ

Türkiye yenilenebilir enerji yatırımlarında dünya genelinde 27. sıradan 17. sıraya yükseldi. 2017 yılı verilerine göre Türkiye’de bu sektörde 84 bin kişi çalışıyor. 

Türkiye ve dünyada yenilenebilir enerjide hem yatırımlar hem de istihdam artarak devam ediyor. Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi’nde, 2010 yılında 27. sırada olan Türkiye 2018 yılında 17. sıraya yükseldi. Küresel anlamda geçtiğimiz yıl 2017 yılına göre yenilebilir enerji kapasitesi yüzde 8 artarak, 2 bin 378 gigawatta yükselirken sektörün istihdam rakamı ise 11 milyonu buldu. 2017 yılı verilerine göre Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında 84 bin kişi çalışıyor. 53 bin kişi rüzgar enerjisi, 16,6 bin kişi güneş enerjili ısıtma ve soğutma, 12,7 bin kişi güneş enerjisi sektöründe istihdam edildi.

7 YILDA İKİ KAT BÜYÜDÜK 

İstanbul Kent Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara Küresel ekonomideki belirsizlikler ve anlaşmazlıkların da giderilmesi ile birlikte yenilenebilir enerjiye dönüş hızlanacaktır dedi. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen ve yenilenebilir enerji yatırımlarını hızlandıran Türkiye’nin bu sektörde 7 yılda 2 kattan fazla büyüdüğüne dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara, 2009 yılından beri yenilenebilir enerji yatırımlarında Türkiye, hidroelektrik, güneş, rüzgar, jeotermal gibi alanlarda dev yatırım hamleleri yapmıştır. Bu kapsamda Türkiye, 2009’da yenilenebilir enerji üretiminde 15.5 gigawatt (GW) olan toplam kurulu güç kapasitesini 2016 yılında 34.2 GW’a çıkarmayı başarmıştır diye konuştu.

DÖRT AVRUPA ÜLKESİNDEN BİRİYİZ 

Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara, 2015 yılında 1.9 milyar dolar yenilenebilir enerji yatırımları yapan Türkiye, bu yatırım rakamıyla yenilenebilir enerji alanında İngiltere, Fransa ve Hollanda ile birlikte 1 milyar dolar eşiğini aşan dört Avrupa ülkesinden biri olmuştur ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DAHA FAZLA PAY ALABİLİR 

İncekara, şunları söyledi: Türkiye, yenilenebilir enerji sektörüne sağlanan devlet desteğini, rüzgar, güneş enerjisi ve biyokütle gibi zengin olduğu alanların yanı sıra ulaşım sektöründe alternatif enerjiye araştırma ve geliştirme desteği sunarak, dünya yenilenebilir enerji sektörü piyasasından daha fazla pay alma şansı yakalayabilir.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password