Enerji İhalelerine Yerlilik Şartı Kuralı

BAKAN FATİH DÖNMEZ AÇIKLADI: Enerji ihalelerine yerlilik şartı kuralı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji teknoloji ve ekipmanlarını desteklemek için ihale şartnamelerine yerli üretim şartı koyduklarını söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Smart Future World Expo etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada dünyanın çok üretenin değil daha smart olanın ayakta kalacağı bir düzene doğru ilerlediğini söyledi.

Yenilikçi düşünmenin, nitelikli insan gücünün önemine vurgu yapan Bakan Dönmez, “Son 16 yılda hükümet olarak KOBİ’lere ve Ar-Ge’ye verdiğimiz desteklerle değirmenler baraja, rüzgâr gülleri yenilenebilir enerjiye, uçurtmalar ise insansız hava araçlarına dönüştü. Böylelikle ülkemiz tükettiğinden fazlasını üreten, katma değerli teknoloji geliştirebilen konumuna doğru kararlı bir yürüyüşü başlatmış oldu” dedi.

Tasarım, üretim ve marka!aşmada yerlilik oranını her alanda enüst düzeye çıkarmak gerektiğini vurgulayan Bakan Fatih Dönmez, bakanlık olarak girişimcilerin başlattığı, geliştirdiği ve sonlandırdığı projeleri dinlemeye ve desteklemeye devam ettiklerini hatırlattı.

Enerji teknoloji ve ekipmanlarında yerli üretimi desteklemek için ihale şartnamelerine muhakkak belli oranlarda yurt içi üretim maddesini eklediklerinin altını çizen Bakan Dönmez, “Enerji teknolojilerinde yerli üretim şartı arayarak, üretimi desteklemek, KOBİ’lerimize yeni Ar-Ge ve üretim alanları açmak, üniversite-sanayi iş birliğini teşvik etmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password