EPDK BAŞKANI MUSTAFA YILMAZ: “YEKDEM uzatılsa bile aynı fiyatlarla olmayacak”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yenilenebilir enerji kaynakları alanında yabancı şirketlerin Türkiye’ye yoğun bir ilgisinin bulunduğunu söyledi. Yılmaz, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM)’in 2020 sonunda biteceğini hatırlatarak, yatırımların bu yıl içinde hızlanacağını belirtti. YEKDEM’in uzatılsa bile aynı fiyatlarla olmayacağını belirten Yılmaz, YEKDEM’in uzatılmasına yönelik çalışmalar var ancak fiyatlar değişecek. Bu fiyat yaklaşık 10 sene öncesinin şartlarına göre belirlenmişti. Dolayısıyla 10 sene öncesine göre ciddi maliyet ucuzlamaları oldu. Zaten yatırımcılar da bunu bekliyor. ‘Teşvik olsun, bu fiyatlarda olmasın’ diyorlar. Ben de teşvike yatırımcıların ihtiyaç duyacağı kanaatte değilim” dedi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. 2020 Nisan ayında 2 bin MW kurulu güçte rüzgar enerjisi santrali için çağrıya çıkılacağını ve başvuruları alacaklarını hatırlatan Mustafa Yılmaz yatırımların daha da hızlanmasını beklediklerini vurguladı. Yılmaz 2019’un rüzgar ve güneş enerjisi yatırımları açısından, genel ekonomik durumdan bir miktar etkilenme görünse de başarılı bir yıl olduğunu anlattı.

Güneşte çatılara kurulum başlıyor

Güneş enerjisinde çatıların da üretim için kullanılmaya başlanacağını vurgulayan Mustafa Yılmaz, “Güneşte çatı hariç 7 bin MW kurulu güçlere vardık. Şimdi güneşte çatı da başlayacak. Çatıda maliyetler düştüğü için ekonomik olarak geri dönüşü hızlanacak. Dolayısıyla teşviksiz yatırımlar için de ciddi talep var. Gelecekte ben yenilenebilir enerji yönünden Türkiye’nin çok hızlı bir şekilde hamle yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Yerli katkının hesaplanması

Mustafa Yılmaz, yatırımcıların doğal olarak yüksek düzeyde garanti aradığının altını çizerken, karar vericilerin ise hem  kamu, hem de özel sektörün çıkarlarının orta noktasını bulma eğiliminde olduğunu kaydetti. Sektörün teşviklerin artırılması yönünde talebi olmadığını söyleyen Mustafa Yılmaz, finans arayışlarına katkı verecek bir garanti miktarının yeterli olacağını belirtti.

Yabancıların ilgisi sürüyor

Yabancı yatırımcıların Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektörüne yatırım ilgisinin devam ettiğini belirten Mustafa Yılmaz, “Birkaç firmanın Türkiye’de yenilenebilir enerji için proje satın aldığını biliyorum. Rüzgar nereye eserse yatırımcı oraya gider. Türkiye’ye yatırımların Doyuma ulaşıldığını düşünmüyorum. Enterkonnekte sisteminin, uluslararası iletim sistemini kurduğun takdirde, (ki orada da ciddi yatırım yapıyoruz). Özellikle yenilenebilir enerjinin üretim yerinin önemi kalmıyor” dedi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password