39 İLDE, BİN MEGAVATLIK GÜNEŞ SANTRALI GELİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yerli ve yabancı yatırımcının yüzünü güneşe çevirmek için yakın zamanda çıkacağı mini YEKA ihalesiyle yaklaşık bin megavat yatırım çekecek. Yarışma ilanına önümüzdeki ay, ihaleye ise Nisan 2020’de çıkılması beklenilen mini YEKA’larla 39 ilde bin megavatlık güneş santralı kurulması planlanıyor. Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, “İhalelerin 10 megavatlık santrallar için yapılacağı düşünüldüğünde, Türkiye’de 9-10 milyon doları olan çok kişi var. Bu insanlar yeni yatırımlarını buralara yapabilirler. Küçük YEKA’lar daha çabuk yapılacaktır” diye konuştu.

100 YARIŞMA YAPILACAK 

Edinilen bilgiye göre, bakanlığın taslak modelinde her bir yarışmanın 10 megavat olmak üzere toplam bağlantı kapasitesi bin megavat olacak şekilde 100 adet yarışma yapılması öngörülüyor.

ÇATI TİPİ GES’LER İÇİN KREDİ

Özkök, bakanlığın çatı tipi GES’lerin desteklenmesi için kredi görüşmeleri yaptığını anlatarak, “Enerji Bakanlığı, Dünya Bankası ve Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ile bir kredi çalışması yapıyor. Çatı tipi GES’lerin geliştirilmesi amaçlanıyor” dedi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password