YEKDEM maliyetlerine acil çözüm bulunsun

GAZİANTEP VE ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI’NDAN ORTAK TALEP:

Koronavirüsle mücadele sürecinde çok sayıda sorunla baş etmeye çalışan sanayi odaları, Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması (YEKDEM) maliyetleri ile ilgili de acilen bir düzenleme yapılmasını talep ediyor. Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Unverdi, salgın sürecinde üretim azmine karşılık, YEKDEM maliyetlerinin sanayicilerin her geçen gün canını biraz daha acıttığını söyledi. Salgm sürecinde defalarca dile getirmelerine rağmen YEKDEM konusunda bir gelişme olmadığının altını çizen Ünverdi şunları kaydetti: “Salgın sürecinde üretim ve istihdamımızı devam ettirebilmek için dört elle çarkları döndürmeye çalıştık. Devletimizin istihdam konusunda yükünü almak üzere olağanüstü bir çabayla da işletmelerimizde üretime devam ediyoruz. Zaman geçtikçe koşullar ağırlaşıyor. Kamu tarafından alman önemler ve destekleri çok olumlu ama özellikle YEKDEM konusuna acil olarak rahatlatıcı bir çözüm bulunmasını istiyoruz.”

“Yolumuza devam etmemiz, çarkları döndürebilmemiz için üzerimizdeki yükü hafifletmek zorundayız” diyen Ünverdi, YEKDEM’in giderleri arasında önemli bir kalemi teşkil ettiğini belirtti. Ünverdi, “YEKDEM konusu artık canımızı ciddi manada acıtıyor. Sanayiciler olarak YEKDEM maliyetlerinin mücbir sebep sayılarak salgının etkileri bitene kadar alınmaması ya da 3 ay ötelenmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

“YEKDEM maliyetleri 6 ay ertelensin”

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş ise, koronavirüs salgınıyla birlikte başlayan süreçte sanayicilerin tüm üretim azimlerine karşılık, YEKDEM maliyetlerinin ağırlaşan koşullara daha da çok yükbindirdiğini söyledi YEKDEM maliyetlerinin mücbir sebep sayılarak salgının etkileri bitene kadar 6 ay boyunca alınmamasını talep eden Kesikbaş, şunları kaydetti: “Bu dönemde sanayiciler olarak sadece elimizi değil, tüm bedenimizi taşın altına koymuş durumdayız. Yenilenebilir enerji üretiminin desteklenmesinin kamunun asli görevlerinden biri olduğunun farkındayız ve bizlerde bu güne kadar YEKDEM ödemelerimizi düzenli olarak gerçekleştirdik. Ancak geldiğimiz noktada YEKDEM maliyetlerinin mücbir sebep sayılarak salgının etkileri bitene kadar 6 ay alınmamasını istiyoruz. Hükümetimizin bu konuda da sesimizi duyacağını ve üretimin sürmesi için yeni bir adım atacağını ümit ediyoruz.”

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password