Akkuyu’da yerli hamle

Akkuyu’da 2 milyar dolarlık yerli ürün katkısının yolu açıldı. ‘Güvenlik sertifikası’ engelini aşan Türk üreticiler santral için malzeme üretimine başlarken, yeni tedarik için de çalışmalar sürüyor. Sahada Rusya’da eğitim alan 143 Türk mühendis de görev yapıyor.

SANAYİ İÇİN ÖNEMLİAnastasia Zoteeva “Kapsamlı bir çalışma sürecinden bahsediyoruz. Bu, Türkiye sanayisi için çok önemli bir ivme olacak. Türkiye’nin, nükleer enerjiye sahip olma yolunda ve tabii ki ileride bu alanda kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi açısından bu tür üretim kapasitelerine ihtiyacı var” diye konuştu.

ORTAKLIK BAŞARILI

Sahada çok fazla yapı bulunacağının altını çizen Zoteeva, “Akkuyu NGS’de çalışmalar, paralel olarak şalt sahası ve deniz hidroteknik yapıları dahil olmak üzere her yerde devam etmektedir. Reaktörün yol verme çalışmaları sırasında su, pompa istasyonlarımızdan temin edilecek. Bunların 2022 yılında hazır olması gerekiyor. Bu kapsamda da çok fazla çalışma yürütülüyor. Hepsi de çok iyi seviyede organize edildi” diye konuştu. Projenin tasarım, inşaat ve ekipman tedarikine ilişkin 2019 yılında Akkuyu Nükleer AŞ ile Rus Konzern Titan-2 AŞ ve IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ortaklığıyla kurulan girişim arasında sözleşme imzalandığını hatırlatan Zoteeva, “Türk ve Rus inşaat şirketlerinin ortak girişimle kurduğu ana yüklenicimiz, başarılı şekilde çalışmaktadır. Rus ve Türk inşaatçıların, stratejilerini birleştirmek için zamana ihtiyaçları vardı ve bunu başardılar. Onları takdir ediyorum” dedi.

‘TÜRK MÜHENDİSLER YETENEKLİ’

Türkiye’nin, nükleer enerji alanındaki çalışmalarının en önemli atılımlarından birinin genç mühendislerin eğitim programı olduğunun altını çizen Akkuyu Nükleer AŞ. Genel Müdürü Zoteeva, Rusya’daki Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi MEPhI’de eğitim alan öğrencilerden 143’ünün mezun olduğunu ve sahada çalışmaya başladığını ifade etti.

EĞİTİM SÜRÜYOR

Zoteeva, 120’den fazla öğrencinin de eğitimlerini sürdürdüğünü belirterek “MEPhI’den mezun olup Akkuyu Nükleer AŞ’de işe başlayan mühendisler çok yetenekli. Yaptıkları işi seviyorlar ve büyük bir azimle yeni şeyler öğreniyorlar. Öğrenmeleri gereken birçok şey var çünkü bir nükleer güç santralinde çalışmak büyük sorumluluk ister. Onlar, barışçıl amaçlı nükleer güç kullanacak ülkenin temelini atmak durumundalar” dedi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password