ENERJİDE YEŞİL TARİFE DÖNEMİ BAŞLADI

AĞUSTOS aymın bası itibari ile enerjide Yeşil Tarife (YETA) dönemi başladı.

Bu tarifeyi seçen kullanıcılar temiz enerji kaynaklarından üretilen enerjiyi kullanacak. Elektrik faturalarında ise kullanılan enerjinin yenienebilir enerjiden ürettiğini gösteren işaretler yer alacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) gönüllülük esasına dayalı bu uygulamasını dağıtım şirketleri geçtiğimiz hafta itibari ile tüketiciye sunmaya başladı, ancak tüketicilerin şuanda en önemi nokta bu tarife diğer tarifelere göre olan fiyat farkı.

FARK ARTIYOR

Şöyle ki enerji birim bedeli yani kilovatsaati 69.97 kuruş olarak belirlenen Yeşil Tarife’nin dağıtım bedeli, fonlar, vergiler dahil fatura dip toplamdaki fiyatı ise abone grubuna göre 95.17 kuruş ile 114-53 kuruş arasında değişiyor. Yani Yeşil Tarife birim fiyatı ulusal tarifeler birim fiyatları ile mukayese edilğinde yine abone grubuna güre enerji hedefinde yüzde 29 ile yüzde 92, fatura dip toplamında İse yüzde 21 ile yüzde 65 kadar daha yüksek. Abone serbest tüketici İse ve serbest tüketici fiyatlarından yani ulusal tarifelerden daha ucuza alıyorsa doğal olarak Yeşil Tarife birim fiyatı ile arasındaki fark daha da fazla diyebiliriz. Türkiye son yıllarda hem enerjide dışa bağımlılığı azaltmak hem de daha çevreci adımlar atmak adına yenilenebilir enerji kaynaklarının çoğaltılmasına büyük önem veriyor.

HIZ KAZANABİLİR

Bu anlamda hem kurulu gücün artırılması hem yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjinin tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaşması stratejik bir rol oynuyor. Sektör kaynakları ise Yeşil Tarife’nin enerj piyasası için oldukça önemli bir adım olduğunun altını çizerken ilk günlerde fiyat farkından dolayı tüketicinin bu tarifeye daha mesafeli yaklaştığını belirtiyor. Sektör kaynaklama göre normal tarife ile Yeşil tarifenin arasındaki fiyat makaslarının daralması durumunda tüketicinin hızla Yeşil Tarife’ye yönelmesi çok daha hızlı olabilir.

REKABET FİYATI DÜŞÜRECEK

Bugün geçmişte atılan meyvelerinin toplandığını söyleyen KÖLEN Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, “Hidroelektrik, rüzgar, güneş, Jeotermal, biokütle gibi yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretmeyi, bu alanlara yatarım yapmayı teşvik eden destekleme mekanizması ve onun oluşturduğu maliyet bugün yüksek gelebilir. Kısa bir süre sonra tüm tedarik şirketlerinin satabildiği bir ürün haline geldiğinde daha yaygın hale gelecektir. Tüketici de bu serbestleşmeden fayda görecektir. Tüm tedarik şirketlerinin satması, piyasada ürünün olmasını sağlayacak. Oluşacak rekabet İle satınalınabilir bir ürün haline gelecektir” ifadelerini kullandı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password