40 Kuyudan Doğalgaz

Bakan Dönmez, Sakarya sahasında gaz üretimi için 40 kuyu açılacağını söyledi: ‘Hedefimiz 2023’e yetiştirmek’

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Gaz Saha-sı’nda keşfedilen doğalgazın üretimine geçilmesi için yaklaşık 40 adet kuyu açılması gerekeceğini ifade ederek, üretimin 2023 yılı içinde başlaması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervinin 85 milyar metreküp yükseltilerek 405 milyar metreküpe çıkarıldığını cumartesi günü ilan etmesinin ardından, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, NTV’de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Sakarya gaz sahasında şu ana kadar sadece Tuna-1 adlı kuyunun sondajının tamamlandığını ifade eden Bakan Dönmez, üretimin 2023 yılında başlayacağını hatırlattı.

KASIMDA BAŞLIYOR

Bu keşifle sonlandırılan bölgede önce tespit kuyuları açılacağı bilgisini veren Dönmez, “İki-üç tane, sonrasında üretim kuyularının sayısını önümüzdeki yıllarda belki 40’a kadar çıkacağız. Bu bölgede yine Sakarya Gaz Sahası’nda sismiğini henüz yapmadığımız 8 bin kilometrekarelik bir alan var. Onun sismiğine de kasım ayında başlıyoruz. Yaklaşık 5-6 aylık bir programımız var. 2021’in ilk yarısında oradaki sismik verileri alacağız. Yine orada değerlendirmeler yapılacak ve orada da yine keşif amaçlı sondajlarımız olacak” ifadelerini kullandı.

İLK ÇEYREKTE TAMAMLANACAK

KARADA FİLYOS GÖRÜNÜYOR

Kuyu başında bazı valf vana kontrol sistemleri olacağını söyleyen Bakan Dönmez, “Komünikasyon için bazı teçhizatı oraya yerleştireceğiz ve burada toplanan gazı da kıyıya getireceğiz. En yakın mesafede olan nokta şu anda Filyos gözüküyor ama değişik çalışmalar da var. Oraya getireceğiz. Orada da yine karadaki ayrıştırma tesislerini yapacağız. Çünkü gelen gazın içerisinde istenmeyen partiküller olabilir. Onlar ilgili teknik standartlara göre ayrıştırılacak. Bu doğalgaz uygun basınca getirilecek ve sonra da bizim ulusal iletim sistemimize yani BOTAŞ’ın ana iletim sistemine bağlanmış olacak. Hedefimiz, tamamen bu şekilde belirlenmiş durumda” diye konuştu.

TÜRKALİ-1 4-5 KİLOMETRE UZAKTA

YAVUZ ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK

Kıbrıs adasında sondaj çalışması yürüten ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin egemenlik iddia ettiği alanlarda çalıştığı için AB ile Türkiye arasında gerilim yaratan sondaj gemisi Yavuz’un petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına devam edeceğini söyleyen Bakan Dönmez, “Yavuz gemisi şu anda Mersin’in Taşucu Limanı’nda bulunuyor. Yavuz, şu anda Barbaros Hayrettin adlı sismik arama gemisinin çalışmalarından gelen veriler ışığında Selçuklu-1 kuyusu yakınlarında tekrar sondaja başlayacak” diye konuştu.

16 MİLYARDAN 400 MİLYAR METREKÜPE

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password