Enerji Bakanı Dönmez, Karadeniz’deki rezervin fizibil olduğunu söyledi: ‘‘Gazı bulduğumuz gibi çıkarmasını da biliriz’

Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervinin fizibil olduğunu söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bulamazsınız dediler bulduk. Nasıl bulduysak çıkarmasını da biliriz. Bize komşu Karadeniz’deki ve Akdeniz’deki bazı ülkelerden “Gelin bizde de arayın, çıkarın” diye talepler var ama önceliğimiz Akdeniz ve Karadeniz’de bunu yapmak” şeklinde konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’deki 405 milyar metreküplük rezervin fizibil olduğunu belirterek, “Bulamazsınız dediler bulduk. Nasıl bulduysak çıkarmasını da biliriz” dedi. 2021 yılının ilk aylarında Karadeniz’de faaliyete başlayacak olan Kanuni sondaj gemisi de bugün yola çıkıyor.

FİZİBİL TARTIŞMASI

Dönmez, bakanlığının 2021 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, son üç yılda sekizi Akdeniz’de biri de Karadeniz’de olmak üzere sondajları olduğunu belirterek, “Akdeniz’de somut bir bulgu olmadı ama Karadeniz’de ilk derin deniz araması bu keşifle sonuçlandı. Bazı arkadaşlarımız miktara ilişkin bazı eleştiriler söyledi. Dünyada petrol endüstrisi, açıklamalarını hangi kriterle uygun yapıyorsa inanın, Türkiye Petrolleri de bu keşifle ilgili bilgileri ve bulguları aynı kriterlere göre yaptı, hesapladı ve paylaşımı da ondan sonra yaptık. Bundan sonra orada evet, 30 ila 40 arasında kuyu açacağız ama yaklaşık 250 kilometrekarelik bir alan. Tek kuyudan bunu üretemezsiniz, bir planlaması var. Orada elde edilen gazı da aradaki kollektörler, manifoltlarla toplayıp karaya getireceğiz” diye konuştu.

ROMANYA NEDEN ÇIKARMIYOR?

BU YIL 45 TON ALTIN ÇIKARACAĞIZ

KANUNİ KARADENİZ YOLCUSU 

Edinilen bilgiye göre altıncı nesil ultra deniz sondaj gemisi olarak da bilinen Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni için bugün Haydarpaşa Limanı’nda bir tören düzenlenecek. Kanuni’nin bugün törenle uğurlanacağı Zonguldak’ın Filyos limanında tekrar kulesi kurulacak ve ocak ayı başlarında açık denize uğurlanarak sondaj faaliyetlerine başlayacak.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password