EPDK, ‘TEMSİL, AĞIRLAMA’ GİBİ İFADELERİ KALDIRDI

Elektrik faturası ‘temsil’siz olacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, dağıtım şirketlerinin gelirlerine ilişkin kalemlerin bazı çevreler tarafından kamuoyuna yanlış aksettirildiğini ve konunun siyaset malzemesi haline getirildiğini söyledi Yılmaz, “Bu konunun daha fazla istismar edilmesini engellemek için Kurulumuzun aldığı kararla; tebliğde yer alan temsil, ağırlama, reklam, sponsorluk, bağış gibi yanlış algıya sebep olacak hükmü kaldırıyoruz” dedi Açıklamada, bu tür harcamaların hangi kalemlerin altında yer alacağına ise açıklık getirilmedi.

EPDK, BAZI İFADELERİ KALDIRDI

Elektrik dağıtımında temsil ve ağırlama gideri bilmecesi Elektrik dağıtım şirketlerinin bütçelerinde temsil, ağırlama, reklam ve sponsorluk giderleri ifadeleri yer almayacak. EPDK, bu tür harcamaların hangi kalemlerin altında yer alacağını ve nasıl finanse edileceğini ise muğlak bıraktı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz; yeni tarife dönemine yönelik yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalar yaptı. EPDK’nın beş yıllık yeni tarife donemi çalışmalarını tamamladığını hatırlatan Başkan Yılmaz, 2021-2015 dönemine ilişkin tarife hesaplamalarında 2016-2020 döneminde yer alan maliyetlerin ve vatandaşa hizmeti etkileyecek kalite faktörlerinin gözden geçirildiğini söyledi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, yeni tarife dönemine ilişkin çalışmalar sırasında şebeke kalitesinin artırılması ve kesintilerin tamamen ortadan kaldırılması, kayıp kaçakla mücadelede hedeflere ulaşılmasının amaçlandığını vurguladı. Bu amaçla bakım ve onarım faaliyetlerinin artırılması, doğru ve etkin yatırımlar yapılması, istihdamın artırılması kapsamında yeni yol haritasının belirlendiğini anlatan Yılmaz: “Yeni dönemde öncelik tüketicilerimize kaliteli hizmet sunmak. Dağıtım şirketleri kaliteli hizmet sunduğu ölçüde gelir kazanacak. Tüketiciyi üzen, kaliteli hizmet vermeyen ise gelir kaybına uğrayacak” dedi.

“Temsil gideri yanlış aksettirildi”

Yılmaz, geçtiğimiz hafta medyada gündeme gelen elektrik dağıtım şirketlerinin dağıtım gelirlerine ilişkin tebliğe de değindi Başkan Yılmaz, tebliğde yer alan temsil ağırlama gideri konusunun “bazı çevreler” tarafından kamuoyuna yanlış aksettirildiğini ve konunun siyaset malzemesi haline getirildiğini vurguladı.

“Kalem eklemedik limit koyduk”

Söz konusu tebliğ ile EPDK’nın zam ya da bir fiyat artışı yapmadığının altım çizen Yılmaz, “Temsil ağırlama gideri ve tebliğde yer alan diğer kalemler; 2011 ve 2016’da yayımlanan tebliğlerde ve dağıtım hizmetlerinin başladığı dönemden bu yana, hatta özelleştirme öncesinde dahi tarife hesaplarında yer alan, mali mevzuatta bulunan giderler. Yani kesinlikle tarifelere yeni bir kalemin eklenmesi söz konusu değildi ve biz EPDK olarak bu kalemlere sınırlama, limit getirmiştik” dedi.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password