Kazan-kazan politikası

Türkiye’nin enerji nakil hatları ve enerji arzının güvenliği içim Orta Asya’da attığı adımlar kazan-kazan politikası olarak adlandırılıyor.

Bölge ülkeleriyle işbirliği ve ortak yatırım yapılarak herkesin kazandığı bir ortamın önemine dikkat çeken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kırgızistan ile madencilik alanında geliştirilecek iş birliğinin çerçevesini oluşturmak için bir anlaşma imzalanacağını belirterek, “Bu mutabakat zaptının, madencilik faaliyetlerinde atacağımız adımların yol haritasını belirleyeceğine inanıyorum. Ayrıca, Kazakistan ile de enerji ve doğal kaynaklar alanında iş birliğimizin geliştirilmesine yönelik ortak çabalarımız var. İnşallah bunları daha da hızlandıracağız” dedi.

BÖLGEDE YENİ HAREKET ALANI

Dönmez, çevrim içi düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Enerji Bakanları toplantısında değerlendirmelerde bulundu. Bakan, enerjinin, “kazan-kazan” yaklaşımının sonuçlarının en net görüleceği alanlardan biri olduğuna işaret ederek, “Ülkemizin artan kabiliyetleriyle birlikte iş birliği olanaklarını da çeşitlendirmeye devam ediyoruz. Bu anlayışla, Azerbaycanlı dostlarımız ile birlikte Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE), Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC), Trans Anadolu Boru Hattı Projesi (TANAP) gibi hem bölge ülkelerinin hem Avrupa’nın enerji güvenliğine katkı sağlayan büyük altyapı projelerini başarıyla hayata geçirdik. Özbekistan’da, gerçekleştirdiğimiz maden arama faaliyetlerinin bunun önemli bir örneğini oluşturduğunu söyleyebilirim. Buradaki faaliyetlerimizde, Özbek dostlarımızın en yüksek faydayı sağlaması birinci önceliğimizdir” diye konuştu. Madencilikte Kırgızistan’la iş birliğine hazırlanan Türkiye, Orta Asya’daki kazan-kazan stratejisini derinleştiriyor.

Kazakistan ile de ortak çalışma olduğunu belirten Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Ülkemizin is birliği olanaklarını da çeşitlendirmeye devam ediyoruz” dedi. 66,7 milyar liralık yeni yatırım yolda O Fatih Dönmez, elektrikte 2021-2025dördüncü uygulama dönemi için toplam 66,7 milyar lira tutarında elektrik dağıtım yatırımı planlandığını bildirdi.

Dönmez, video konferans yöntemiyle katıldığı 13. Elektrik Dağıtım Şirketleri Sektör Değerlendirme Toplantısı’nda, Türkiye’nin altyapısının son yıllarda yapılan yatırımlarla modernize edildiğini ve salgın döneminde kesintisiz enerji sağlandığını ifade etti. Dönmez, “Elektrik dağıtım sektörümüz özelleştikten bu yana yatırımlar 2 kat artarak2016-2020 üçüncü uygulama döneminde 40 milyar liraya ulaştı.

Yaklaşık olarak 46 milyon aboneye hizmet veren dağıtım hattı uzunluğumuz 2020sonunda 18 bin 270 kilometre ilaveyle 1 milyon 190 bin 605 kilometreye ulaştı. Dağıtım trafo sayımız 14 bin 39 adet artışla 519 bin346 oldu. 2019’da 192 bin 78 megavoltamperolan gücümüz de 2020sonunda 199 bin748 megavoltampere yükseldi” bilgisini verdi.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password