1 milyar euroluk rüzgar estirdik, AB’de ilk 5’teyiz

Türkiye, 1 milyar euroyla rüzgar yatırımlarında Avrupa’da ilk beşe girdi. Avrupa ülkeleri geçen yıl rüzgara toplam 42.8 milyar euro yatırım yaptı.

Türkiye, 1 milyar euroyu aşan karasal rüzgar enerjisi yatırımlarıyla 2020’de Avrupa’da en fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında ilk beşte yer aldı. WindEurope tarafından hazırlanan Rüzgar Enerjisi Finansman ve Yatırım Eğilimleri raporuna göre, geçen yıl Avrupa rüzgar enerjisi sektörüne 42.8 milyar euro yatırım yaptı.

‘OFFSHORE’A HÜCUM

Bu dönemde yatırımların 26.3 milyar eurosu deniz üstü (offshore) projeleri için kullanıldı ve toplam 7.1 gigavat offshore rüzgar enerjisi kapasitesinin kurulumu gerçekleşti. Karasal rüzgar enerjisi sektörüne yapılan yatırım tutarı geçen yıl 16.5 milyar euroya ulaştı. Söz konusu yatırımla toplamda 12.5 gigavat kapasiteli karasal rüzgar santrali işletmeye alınmış oldu. Karasal ve offshore projelerinin yer aldığı toplam yatırım sıralamasında, 13.5 milyar euro yatırım tutarıyla Birleşik Krallık geçen yılı lider olarak tamamladı. Hollanda 7.9 milyar euro yatırımla Birleşik Krallık’ın ardından ikinci sırada yer aldı. Sıralamada, Almanya 2.2 milyar euro yatırımla üçüncü, Fransa ise 1.8 milyar yatırımla dördüncü oldu. Türkiye ise toplam yatırım sıralamasında 5’inci sırada yer aldı.

KARADA 4. OLDUK

Birleşik Krallık’ın dahil olmadığı karasal rüzgar enerjisi yatırım sıralamasında ise Türkiye, 1 milyar euroyu geçen karasal rüzgar enerjisi yatırımları sayesinde Avrupa’da dördüncü sırada yer aldı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password