Dönmez, “Karadeniz’de bir yıl içerisinde 3 keşifle 540 milyar metreküplük rezerv bulduk.

Akdeniz’de yapılan enerji arama çalışmalarının tecrübesinin Karadeniz’de yaşandığını söyleyen Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Akdeniz’in tabanında ciddi bir tuz tabakası var. Çalışmak Karadeniz’e göre daha güç. Yavuz gemisi bakımın ardından tekrar Akdeniz’e dönecek, orada da bir keşif umudumuz var” dedi. Bakan Dönmez, Karadeniz’de yeni rezerv konusunda ihtimalin de yüksek olduğunu kaydetti.

BİLİNMEZLERİ ÇOKDönmez, “Karadeniz’de bir yıl içerisinde 3 keşifle 540 milyar metreküplük rezerv bulduk. Bunlar Sakarya Gaz Sahası lokasyonunda gerçekleşti. Belki bu yıl içerisinde o sahanın güney veya batısındaki bir sahada daha keşif amaçlı bir sondaj kuyusu açabiliriz. Bu, bilinmezleri çok olan bir alan. Baştan bazı tahminlerle yürüyoruz. Çok küçük oranlarla başlayan tahminler yapılan çalışmalarla yüzde 90’lara ulaşıyor. Yukarıdaki sismik verilerden elde ettiğimiz verilere göre ciddi bir tahmin imkânına sahip oluyoruz. Ondan sonra kuyuları açıyoruz. Artık çok daha ümitliyiz. Karadeniz’de ilave rezervler bulacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘2 YIL SONRA KULLANILACAK’

Karadeniz’de bütün çalışmaların, 2 yıl içinde gazı karaya çıkarmak üzerine kurulduğunu anlatan Dönmez, “Ön mühendislik çalışmalar tamamlandı. Kritik malzeme siparişleri verildi. Planlanan takvime göre ilerleme sağlanıyor. Aksilik olmazsa 2 yıl sonra biz Karadeniz gazını kullanmaya başlayacağız. Tüm dünyada olduğu gibi ilk aylarda çok düşük miktarlarla başlayacağız. 40 üretim kuyusu açmayı planlıyoruz. İlk etapta üretim 8-10 kuyudan olacak. Karadaki işleme tesislerinin inşası ve hatların tamamlanması ile gaz temini sağlanacak” diye konuştu.

‘YATIRIM YAPMAYAN ŞİRKETİN ELİNDEN KAPASİTESİ ALINACAK’

TÜM ÜLKELERE ÇEVRE SORUMLULUĞU DÜŞÜYOR

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password