TEİAŞ özelleştirme kapsamına alındı

Kamu tekelinde bulunan elektrik iletimindeki tek şirket Türkiye Elektrik İletim A. Ş. (TEİAŞ) özelleştirme kapsamına alındı. Böylece, elektrikte üretimden son tüketiciye satışa kadar bütün aşamalar özelleşmiş olacak. TEİAŞ’ın özelleştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanlığı karan 3 Temmuz günlü Resmi Gazetede yayımlandı. Karara göre, TEİAŞ halka arz edilmek üzere hazırlıkların yapılmasına yönelik olarak Özelleştirme idaresi’ne devredildi.

Hazırlık çalışmaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülecek. Cumhurbaşkanlığı karan sadece şirketin özelleştirme kapsamına alınmasını içeriyor. TEİAŞ, elektrik iletimini kendi mülkiyetindeki iletim hatlarından yapıyor. Daha önce Türk Telekom özelleştirmesinde de iletim altyapısının mülkiyeti tartışma ve dava konusu olmuş ve yargı bu iletim şebekesinin mülkiyetinin devredilemeyeceğine karar vermişti TEİAŞ özelleştirme kararına yönelik Cumhurbaşkanı kararında iletim hatlarının mülkiyetinin kime ait olacağına dair bir ifade yer almadı. Cumhuriyet Halk Partisi kararı eleştirdi. Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, iletim hizmetinin kritik olduğunun altını çizerek, iletim şebekesinin özelleştirilmesinin enerji güvenliğini tehlikeye atacağını söyledi TEİAŞ’ın iletim yanında önemli bir yatırımcı olduğunu da belirten Akın, dağıtım işinin özelleştirilmesinin ucuzlama ve verimlilik getirmediğini de hatırlatarak, “Türkiye’nin en büyük yatırımcı kamu kurumlarının başında gelen TEİAŞ iletim altyapısını sürekli güncellemekte ve var olan iletim hatlarının da işlerliğini sağlamaktadır. TEİAŞ’ın mal varlığı 10 milyarlarca dolar tutarındır. TEİAŞ’ın özelleştirilmesi bu kurumun Sayıştay ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu denetiminden çıkarılması anlamına gelecektir.

TEİAŞ, 2021 yılı itibarıyla Türkiye’nin en büyük şirketi olan EPİAŞ’ın yüzde 30 oranında hissesine de sahiptir. Enerji alanındaki çok kritik kamu kurumlarının özelleştirme kapsamına alınması ülkemizin enerji güvenliğini tehlikeye atacaktır” dedi

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password