Termik santralde kontroller yapılıyor… Bir ünite en kısa zamanda devreye alınacak

Milas’taki yangın Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrali’ni de etkiledi. Limak Holding YKB’si Ebru Özdemir, kontrollerin yapıldığını belirterek, “Kemerköy santralinin bir ünitesini en kısa zamanda devreye alacağız” dedi

Muğla Milas’taki orman yangını, 2.5 milyar dolara mal olan Türkiye’nin elektriğinin yüzde 2’sini karşılayan Yeniköy Termik Santrali’ni de etkiledi. Yangının ortasında kalan santrale alevlerin yaklaşmaması için günlerdir bölgede hummalı bir çalışma var. İtfaiye araçları, TOMA’lar, helikopterler 7/24 iş başında… Hem Yeniköy’de hem de Kemerköy’de yangının tahribatı ölçülüyor. Ünitelerin kontrolleri yapılıyor. Santralin işletmecisi Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, SABAH’a yaptığı değerlendirmede, Kemerköy santralinin bir ünitesini en kısa zamanda devreye alacaklarını söyledi.

HİLAL ŞEKLİNDE KORUMA BANDI
Milas yangını başladığından bu yana santral bölgesinde söndürme ve soğutma çalışmalarını koordine eden Özdemir, “Yangın başladıktan sonra santralin çevresinde hilal şeklinde koruma bandı oluşturduk. Ancak çam ağaçlarından dökülen kozalaklar 300 metre zıplayarak yangının geniş bir bölgeye yayılmasına neden oldu. Adeta bölgede bir rüzgar seli yaşandı. Bu nedenle, yangın o koruma bölgesini de aştı. Biz de yangın santrale girdikten sonra hidrojen tanklarını planlı olarak boşaltıp, içlerine su doldurduk. Kömür stokunu ağaçlık alandan mümkün olduğunca uzaklaştırmak için stok alanının orta kısmına doğru topladık. Yanıcı nitelikli fuel-oil gibi hammaddeleri imha ettik. Son ana kadar Kemerköy santralinden elektrik verilmesini durdurmadık. Şu anda da birinci öncelik yangının söndürülmesi… Burada hummalı çalışma devam ediyor. Orman Genel Müdürlüğü araçları, itfaiye ekipleri, Azerbaycan’dan gelen 150’ye yakın ekip, helikopterler hala bölgede… Yeni bir felaketin yaşanmaması için herkes olağanüstü çaba sarf ediyor, gece-gündüz bölgede nöbet tutuluyor, çıkan yangınlara müdahale ediliyor” dedi.

KONTROLLER YAPILIYOR
İki santralin kurulu gücü 1050 megavat… Yeniköy Termik Santrali, her biri 210 megavat gücünde 2 üniteden, Kemerköy Termik Santrali ise, her biri 210 megavat gücünde 3 üniteden oluşuyor. Özdemir, şu anda santral bölgesinde YK Enerji ve Enerji Bakanlığı’nın ekiplerinin kontrolleri yaptığını, Kemerköy Termik Santrali’nde bir üniteyi en kısa zamanda devreye almak için çalıştıklarını söyledi. Yangının santral bölgesine girse de kritik noktalara zarar vermediğini belirten Özdemir, “Diğer ünitelerin de kontrolleri yapılıyor. Yeniköy’deki santralin çevresinde yangın tehdidi olduğu için orada da şu anda savunma amaçlı önlemleri artırdık. Hem karadan hem havadan bölge kontrol altında tutuluyor” açıklaması yaptı.

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password