vizyonumuz
vizyonumuz-01
 

Vizyonumuz

 

Özel sektör elektrik enerjisi üreticileri, hiçbir Devlet garantisi almadan 3 milyar ABD Doları üzerinde yatırım yapmış, 5000 MW kurulu güç ile Türkiye toplam elektrik enerjisi üretiminin %16’ sına ulaşmış Otoprodüktör, Otoprodüktör Grubu ve Üretim Lisansı altında elektrik piyasasında faaliyetlerini sürdürmektedirler.

4628 sayılı Elektrik Piyasaları Kanunun amaç, kapsam ve tanımlar başlıklı 1 inci maddesi, ‘’elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması için, rekabet ortamında özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösterebilecek, mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir elektrik enerjisi piyasasının oluşturulması ve bu piyasada bağımsız bir düzenleme ve denetimin sağlanmasıdır.’’ şeklinde düzenlenmiştir.

Bilindiği üzere; Otoprodüktör, otoprodüktör grubu ve üretim lisansına sahip özel sektör elektrik üretim şirketleri, yeni bir elektrik piyasanın oluşturulmasında tek aktör konumundadır. Yayımlanan mevzuat, Kurul Kararı ve ilgili kuruluşların denemeleri, elektrik üreticileri üzerinde gerçekleştirilmeye çalışılmakta olup, şirketlerimiz rekabetçi bir elektrik piyasası oluşması için, azami iyi niyet ve gayreti göstermektedirler.

Piyasanın açıldığı Eylül 2002 ayından bugüne kadar geçen sürede, elektrik üreticisi şirketlerimiz üzerindeki mali baskılar artmış olup, artışın devam edeceği de gözlemlenmektedir. Bugüne kadar gelinen noktadaki mağduriyetlerin engellenmesi ve ilave mali yükümlülükler getirilmesine yönelik çalışmalara müdahale edilerek, rekabete dayalı enerji piyasası oluşturulması amaçlanmaktadır.

Bu nedenle; Dernek Müdürü ve sekreteryadan oluşan daimi kadrosu ve Hukuk Bürosu ile Danışmanları vasıtasıyla sadece Elektrik Üreticilerinin oluşturmuş olduğu Derneğimize katılımın artarak sağlanması, yasanın amaçladığı mali yapısı güçlü, rekabetçi bir enerji piyasasının kurulmasını sağlayacaktır.

Saygılarımızla…

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password